Яка ситуація у Луганській та Донецькій областях? Розповідають голови ОВА

Російські війська активізували наступ на сході України й намагаються вийти на адміністративні межі Луганської та Донецької областей. Розповідаємо про ситуацію в цих регіонах.

Луганська область

Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай розповів, що на передовій у Луганській області було відбито 9 ворожих атак, знищено зенітно-ракетний комплекс, танк, артилерійський комплекс, 10 одиниць бронетехніки, 2 одиниці спеціальної інженерної техніки та 2 бойові машини, склад боєприпасів.

За останні 24 години російська армія завдала значних руйнувань у Рубіжному та Новодружеську — понад п’ять будинків у цих двох містах непридатні для проживання. У Сєвєродонецьку не збереглося жодного продовольчого запасу — жителі отримують продукти виключно користуючись з гуманітарної допомоги.

«Я вже не кажу про комунальні споруди чи машини, які горять по кілька разів на день. В наших умовах дуже важко порахувати всі випадки. У нашій області сталося 6 пожеж у житловому фонді, усі їх загасили. П’ятьох людей вдалося врятувати», — зазначив Гайдай.

Значні проблеми зі світлом, газом та водою є в Лисичанську та Сєвєродонецьку — кварталів, де є комунікації, в десятки разів менше, ніж тих, де їх нема.

«"Руський мир" визволив українців від комунальних послуг. Зараз на Луганщині важче знайти район міста або села, де є газ, світло, чи вода — не все разом, а щось одне з цього — ніж навпаки. Ситуація вкрай важка. Я не кажу вже про прифронтові села, де люди практично два місяці живуть без комунальних благ», — розповів голова ОВА.

За його словами, у Гірському та Лисичанську частково поновили газопостачання декільком тисячам сімей. Електрику подали до прилеглих до Лисичанська населених пунктів Попаснянської громади. Однак це окремі випадки.

У Лисичанську подекуди немає світла і води. Відремонтувати щось за поточної ситуації неможливо, оскільки зруйновані насосні станції та лінії електропередачі.

Нові райони Сєвєродонецька майже відрізані від централізованого водопостачання через пошкодження основних колекторів. Частково є вода у старих районах. На вихідних росіяни перебили основний для міста газогін — він потребує капітального ремонту. Щодня виникають нові проблеми з електрикою.

Ще критичніша ситуація в Рубіжному, Попасній, прилеглих селах, де відсутнє все. Без газопостачання залишаються 38 населених пунктів – 30 повністю та 8 частково. Знеструмлені 34 населених пункти – 21 повністю та 13 частково.

Донецька область

Голова Донецької ОВА Павло Кириленко розповів, що упродовж останньої доби росіяни ведуть обстріли по мирному населенню вздовж усієї лінії фронту, найактивніше — на Мар’їнському, Авдіївському, Очеретинському і Торецькому напрямках.

Так, на Авдіївському напрямку росіяни спробували прорвати оборону ЗСУ, але зазнали невдачі. В самій Авдіївці протягом доби російські снаряди пошкодили декілька житлових будинків, сільгосппідприємство та медичний заклад. А напередодні перебили газогін та лінії електропостачання. Увечері подачу електрики вдалося відновити, роботи з відновлення постачання газу ше тривають.

В Очеретиному пошкоджені будинки та перебиті електромережі.

У Мар’їнській громаді під обстрілами Мар’їнка, Красногорівка та Новомихайлівка. Пошкоджено електропостачання — фахівці працюють над відновленням.

На Торецькому напрямку «Градами» обстрілюють Нью-Йорк та прилеглі села. Є пошкоджене житло, але, без постраждалих.

У Світлодарську так званим агітснарядом росіяни пробили дах багатоповерхівки. Пошкодивши м'яку покрівлю і вибивши віконне скло, снаряд розірвався на вулиці, засипавши її пропагандистськими листівками.

«Комунальні служби швидко та якісно навели лад на вулиці, а от пошкоджений дах доведеться ремонтувати», — зазначив Кириленко.

Наступ на Донбасі

Після провалу плану рф швидко захопити Україну окупанти вирішили зосередити свої сили на сході та півдні нашої держави. Так, 19 квітня у Генштабі констатували активізацію наступу по всій лінії зіткнення на Донбасі. Окупанти хочуть встановити повний контроль над Донецькою та Луганською областями, а також утримати сухопутний коридор із тимчасово окупованим Кримом.

19 квітня президент Володимир Зеленський заявив, що велика битва за Донбас уже почалася«Ми будемо захищатися. Нічого українського не віддамо, а чужого нам не потрібно», — сказав президент.

Водночас секретар РНБО України Олексій Данілов каже, що рф випробовує сили українських військ, але великий наступ російської армії на східному фронті ще не розпочався.

«Зранку (19 квітня — ред.) почалися бої на всій лінії фронту, який проходить на території Донецької, Луганської та Харківської областей. Але це була їхня спроба випробувати на міцність наші Збройні сили. Спроба була невдалою. Вони будуть продовжувати ці спроби. Коли почнеться так званий великий наступ — це питання часу», — зазначив Данілов.

За словами секретаря РНБО, росіяни ставлять за мету до Великодня отримати частину Донецької та Луганської областей.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк вважає, що після битви на Донбасі Україна отримає більш суттєву переговорну позицію, з якої може диктувати певні умови, і після цього президент Володимир Зеленський зможе зустрітися з президентом рф володимиром путіним.