ENRU

Чим небезпечні боєприпаси в Калинівці

0acee5601f837065c
Вибухи боєприпасів під час пожежі на військових складах поблизу міста Калинівка Вінницької області, 27 вересня 2017 року Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

У ніч на 26 вересня у місті Калинівка, що у 20 кілометрах від Вінниці, почали вибухати склади з боєприпасами. Пожежа триває на складах 48-го арсеналу військової частини А1119.

У міністерстві оборони Громадському повідомили, що вибухали боєприпаси відносно невеликого радіусу ураження.

«Переважна більшість — це танкові снаряди. Також були артилерійські постріли, мінометні постріли та реактивні снаряди, але їх було менше. Інформація про наявність там хімічної зброї не відповідає дійсності», — розповів Богдан Сеник, керівник управління зв’язків із громадськістю Збройних сил України.

За словами експертів, снаряди такого типу несуть небезпеку в радіусі 10 кілометрів.

«Якщо казати про реактивні системи залпового вогню, радіус ураження може складати до 10 кілометрів. Якщо порівнювати із Новобогданівкою (вибухи складів у Запорізькій області у 2004 році — ред.), там були системи «Смерч», радіус ураження міг сягати 40 кілометрів. Тут менш потужні системи, хоча загроза, звісно, є», — пояснює військовий експерт Сергій Згурець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖВибухи на складах боєприпасів України: від Бахмута до Калинівки

Сапери проводять перевірку та збирають уламки снарядів поблизу міста Калинівка Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Крім того, радіус ураження може бути значно меншим, якщо боєприпаси належно зберігалися.

«Самі боєприпаси далеко не розлітаються. Хоча реактивні й мінометні снаряди можуть розлітатися дуже далеко, питання в тому, в якому вигляді вони знаходяться, як зберігаються і де епіцентр підпалу. Від цього багато залежить», — додає військовий експерт Ігор Козій.

У Міністерстві оборони не уточнюють, наскільки великі склади в Калинівці. Однак зазначили, що родини військовослужбовців евакуйовані з найближчих населених пунктів. ​

«Військовослужбовці строкової служби евакуйовані. Військову частину знеструмлено, а весь особовий склад перебуває в укриттях. Евакуйовано близько 500 родин військовослужбовців», — розповів Богдан Сеник, керівник управління зв’язків із громадськістю Збройних сил України.

Водночас, за даними Вінницької ОДА, на складах зберігається орієнтовно 188 тисяч тонн боєприпасів; населення військового містечка —1 тисяча 100 людей; загальна площа території — 586 гектарів.

Військові частини поблизу Калинівки підняті за тривогою, про це Громадському повідомили у військовій частині в Стрижавці (селище міського типу в 15 кілометрах від Калинівки).

«О 5 ранку знову почалися вибухи і спалахи. У моїй частині тривога, думаю, таке в усіх частинах. Охорона посилена — посилений варіант служби. Також приїхав черговий підрозділ, два «КРАЗи» людей, тому ми тут захищені. Але я був здивований, що сюди долітають осколки снарядів, тому й сиділи в окопах», — розповів Громадському один із військовослужбовців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Зарево в небі, пожежі та евакуація: очевидці про вибухи боєприпасів під Вінницею

Сапери проводять перевірку та збирають уламки снарядів поблизу міста Калинівка Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Експерти відзначають, склади в Калинівці навряд є найбільшими, однак були дуже важливими для оброноздатності країни.

«Будь-який склад надзвичайно важливий із точки зору забезпечення війська боєприпасами, оскільки зараз їх не вистачає», — пояснив Сергій Згурець.

На думку Ігоря Козія, вибухи складів у Балаклії на початку літа та в Калинівці можуть носити системний характер.

«Іде масове знищення і масова руйнація боєприпасів, як наслідок Збройним силам треба буде шукати шляхи поповнення — це факт. Нещодавно вибухали склади в Балаклії — це говорить про певну системність. Перше правило війни: спершу руйнується система управління, а відтак система матеріально-технічного забезпечення», — уважає Козій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Балаклія повертається до життя

У СБУ Громадському повідомили, що військова прокуратура почала розслідувати інцидент за статтею «диверсія».

«Наразі кількість вибухів на складах знизилася, продовжується ліквідація осередків пожежі. Сапери приступили до розчищення складів і території довкола. Уже найближчим часом сапери розпочнуть перевірку населених пунктів», — розповів Богдан Сеник, керівник управління зв’язків із громадськістю Збройних сил України.

Рішення про повернення громадян ухвалять одразу після проведення перевірок населених пунктів саперами. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ репортаж з Калинівки