Політика

«Якщо люди втомляться чекати, то переможуть ті ж самі»: чи буде єдиний кандидат у президенти від демократичних сил?

Політика/«Якщо люди втомляться чекати, то переможуть ті ж самі»: чи буде єдиний кандидат у президенти від демократичних сил?
Зберегти
Вигляд
lead

Громадські активісти 19 грудня презентували ініціативу «Коаліція національної єдності SPILNO». За словами представників ініціативи, їхня мета — підтримати демократичних кандидатів, допомогти їм домовитися і обрати єдиного кандидата на майбутніх виборах президента.

В ефірі Громадського двоє учасників ініціативи — адвокат, голова правління «Центру політико-правових досліджень» Михайло Лев та дисидент, президент «Асоціації психіатрів України» Семен Глузман — пояснили, чому вони це роблять і на що розраховують.

«Мати альтернативу, а не обирати між Порошенком і Тимошенко»

Учасниками ініціативи стали понад 25 людей — «громадські активісти, моральні авторитети, середній бізнес, який платить податки в Україні і бажає зрозумілих правил». За словами Лева, усіх об’єднало бажання «мати альтернативу, а не обирати між Порошенком і Тимошенко».

Позиціонують себе як нейтральний майданчик комунікацій для демократичних кандидатів. Ця ініціатива для того, аби контролювати єдиного кандидата, каже Михайло Лев.

За словами Глузмана, у меморандумі ініціативи прописано, що кандидат має узгодити з усіма членами коаліції свою програму — економічний блок, блок безпеки, соціальний блок.

З 20 грудня члени ініціативи планують зустрічатися з кандидатами, а потім звітувати перед громадськістю щодо позиції кожного з них.

Яких «демократичних» кандидатів бачать учасники ініціативи?

По-перше, це політики, які не були при владі «достатньо довго», каже Лев. По-друге, це політики, які себе ще ніяк не «забруднили».

«Ми не ідеалісти і розуміємо, що святих тут нема. Тому зі всіх політиків, які є — з трьох зол обираємо найменше», — зазначив він.

Під такі критерії, на думку учасників коаліції єдності, підпадають:

Чи погодяться кандидати підтримати когось одного?

Демократичні кандидати говорять про необхідність об’єднуватися, проте не поспішають: «Це політично заангажовані суб’єкти, і коли один може підтримати іншого — для них це ризик і втрата рейтингу, а також ризик втратити рейтинги на парламентських виборах», — пояснив Лев.

Ймовірні кандидати наразі хочуть збільшити особисті рейтинги: «4 лютого останній день подачі документів у ЦВК. 5 лютого ми збираємося з тими політиками, які готові підписати цей меморандум, виходимо на брифінг і оголошуємо про початок соціологічного дослідження (дослідження має визначити кого з кандидатів найбільше підтримують — ред.) Витрати на соціологію бере на себе середній бізнес. Ми з кандидатів нічого не вимагаємо».

Зняти кандидатуру на користь кандидата з найбільшою підтримкою можна буде до 8 березня:«Якщо вони на це не підуть, то ми оголошуємо про це й говоримо, що вони — неспроможні домовлятися, вони невдахи».

Глузман зазначив, що ця ініціатива або допоможе об’єднати демократів, або покаже справжнє обличчя «псевдодемократів».

Голова правління «Центру політико-правових досліджень» Михайло Лев (праворуч) та політичний оглядач Громадського Максим Каменєв у студії Громадського, Київ, 19 грудня 2018 року   

Громадське

Які шанси у такого кандидата перемогти на виборах?

«Вакарчук за підтримки Гриценка, Терещенка, Гнапа, Чумака і Садового матиме 6,6%. За аналогічної ситуації Гриценко має рейтинг 8,1, Садовий – 5,8», — зазначив Лев з посиланням на дані Київського міжнародного інституту соціології. Він додав, що жоден з кандидатів не має «ядерного електорату», тому рейтинги дуже мінливі.

За словами Глузмана, якщо єдиного кандидата підтримають, то цифри можуть змінитися: «Синергія при об’єднанні є. Її достатньо для того, аби дати людям надію, що у березні єдиний кандидат з’явиться».

Два місяці тому рейтинг гіпотетичного єдиного кандидата від демократів був 40%. Сьогодні б такого кандидата, зазначив Глузман, підтримали вже 20,1%.

«Ми втратили 20%. Люди розчаровуються, люди шукають якісь альтернативи і визначаються з кандидатами. Якщо ми будемо далі затягувати, то нічого не вийде». Якщо люди втомляться чекати, каже Глузман, то переможуть ті ж самі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заочні дебати українських політиків: шарм, нудьга і чужі заслуги

Кампанія до виборів президента в Україні розпочнеться 31 грудня. Вибори президента України повинні відбутися 31 березня 2019 року. Чергові вибори народних депутатів Верховної Ради України мають пройти 27 жовтня 2019 року.

Пов`язані новини