Цими вихідними в київському Мистецькому арсеналі зібралися одразу 4 потенційні кандидати в президенти — Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко та Святослав Вакарчук.

Цими вихідними в київському Мистецькому арсеналі зібралися одразу 4 потенційні кандидати в президенти — Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко та Святослав Вакарчук.

Вони по черзі виступали на конфереції Ялтинської економічної стратегії (YES). Цього року форум припав на фактичний старт президентської кампанії. Тож аналіз виступів чотирьох потенційних учасників виборів дає змогу зрозуміти, що вони хочуть запропонувати виборцю та порівняти ці пропозиції. Подробиці — в матеріалі Громадського.

Порошенко: повернення в Європу та загроза реваншу

Статус чинного президента одразу дав Порошенку преференцію перед іншими учасниками заочної дискусії. Він виступав сам, натомість Тимошенко, Гриценко та Вакарчук по черзі дискутували з відомим інтерв’юером у стилі hard talk Стівеном Сакуром, тож мали відповідати на незручні питання. 

У кулуарах конференції Порошенко вперше офіційно визнав, що буде балотуватися на другий строк. «Коли оголошу, що йду на вибори? Коли почнеться виборча кампанія», – сказав Порошенко. За законом, офіційно виборчий процес стартує за 90 днів до дати голосування (заплановане на 31 березня 2019 року), тож президент зможе оголосити про похід на вибори під час новорічного привітання.

Порошенко традиційно «не помічав» конкурентів у майбутніх перегонах. Натомість він заочно полемізував з президентом Росії Володимиром Путіним та лякав виборців загрозою реваншу.

«На політичній шахівниці є фігури, які дозволяють собою керувати, ми знаємо кого росіяни хочуть бачити у другому турі, і мого прізвища там немає», — сказав президент, але не конкретизував, кого має на увазі. 

Крім того, Порошенко вже традиційно акцентував увагу на тому, що Україна має стати членом ЄС та НАТО, розповідав про розбудову армії та необхідність автокефалії української православної церкви. Президент поставив собі в заслугу ухвалення закону про Вищий антикорупційний суд, хоча ще рік тому не вважав за потрібне створювати таку інституцію, а вніс проект закону до парламенту під тиском громадянського суспільства та міжнародних партнерів. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Навіщо Україні потрібен Антикорупційний суд

«Нового ми не почули. Я був здивований його ремарками щодо того, що антикорупційний суд буде незалежним, адже він робить геть протилежне, — поділився враженнями з Громадським Джон Лоф, дослідник програми з Росії та Євразії, Chatham House. — Але він намагається знайти меседж, таку собі платформу, і він використовує церкву, конституцію, тобто будує собі такий майданчик».

Президент України Петро Порошенко під час виступу на щорічній зустрічі YES, Київ, 14 вересня 2018 року Фотографії надані Ялтинською Європейською Стратегією

Тимошенко: Будапештський меморандум та зміна системи

Юлія Тимошенко оголосила, що піде в президенти ще 15 червня на з’їзді партії «Батьківщина». Все літо вона намагалась здобути підтримку виборців апелюючи до запиту на нове та зміни. Обіцяла новий економічний курс (хоча, за законом, економічні питання не належать до компетенції президента), нову Конституцію та новий мирний план для Донбасу. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Вони працюють»: чим допомагають Тимошенко політконсультанти Трампа та Орбана

Доки Тимошенко апелювала до запиту на нове, Порошенко зробив ставку на не менш популярну в населення ідею — вступ України до ЄС та НАТО. Президент запропонував закріпити це у якості стратегічної мети в Конституції. 

Тож тепер лідерка «Батьківщини» намагається перехопити в чинного президента пальму головного прихильника євро-атлантичної інтеграції. На початку вересня вона запропонувала кандидатам у президенти підписати меморандум, що Україна має бути в ЄС та НАТО, а її команда розмістила на вулицях українських міст відповідну зовнішню рекламу.

А от англійську Тимошенко досі вивчити не спромоглася, тож єдина з кандидатів у президенти використовувала сихронний переклад.

На YES Тимошенко декілька разів підкреслила, що саме вона у 2008 році особисто «своїми руками та своїм підписом» подавала від України заявку на членство в НАТО. Про те, що заявку на членство, окрім неї, підписали тодішній президент Віктор Ющенко та спікер Арсеній Яценюк, Тимошенко промовчала. 

Нове у виступі опозиціонерки — план щодо Донбасу. На виступ вона прийшла з роздрукованим Будапештським меморандумом. За документом США, Великобританія, та Росія гарантують Україні безпеку після ядерного роззброєння. Саме в такому форматі на її думку потрібно вести перемовини щодо Донбасу та Криму. Втім, Тимошенко «віддає певним чином належне Мінську». 

Вибудувала Тимошенко і лінію захисту від звинувачень у лояльності до Кремля. Вона нагадує, що «російська маріонетка» Віктор Янукович посадив її до вязниці, що на її думку, має свідчити, що вона не той кандидат, якого Володимир Путін хоче бачити у другому турі українських виборів.

Лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко під час виступу на щорічній зустрічі YES, Київ, 15 вересня 2018 року Фотографії надані Ялтинською Європейською Стратегією

Гриценко: лідерство в Центральній Європі

Головний конкурент Тимошенко на полі «патріотичної опозиції» виступав англійською, однак про зовнішню політику говорив мало. Ключова теза Гриценка — Україна має стати лідером Центральної Європи, але для початку потрібно закласти для цього фундамент.

На думку лідера «Громадянської позиції» потрібно «захищати права, свободи та майно», створити новий антимонопольний комітет, а пріорітетом має стати конкуренція, а не «монополізм олігархів». Сказав це Гриценко на заході олігарха Пінчука, який слухав його у першому ряду разом з тестем Леонідом Кучмою. 

Гриценко єдиний згадав олігархів, хоча одразу після Революції Гідності боротися з олігархами обіцяли мало не всі українські політики. 

Майбутній кандидат у президенти також виступає за зміни до Конституції, однак на противагу Тимошенко підтримує ідею розширення повноважень голови держави. 

Аудиторія оцінила англійську Гриценка, однак, виступ опозиціонера слухачів особливо не вразив. «Проблема Гриценка полягала у тому, що він був досить нудним», — сказав Громадському Андреас Аслунд, старший науковий співробітник Atlantic Council. 

В свою чергу Лжон Лоф відзначив, Гриценко звертався до аудиторії форуму, а не до свого електорату, як інші спікери-політики. «Порівняно з іншими, він виглядав несолідним. Він добре знає англійську, але вона його обмежувала», — сказав Лоф.

Лідерка партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко під час виступу на щорічній зустрічі YES, Київ, 15 вересня 2018 року Фотографії надані Ялтинською Європейською Стратегією

Вакарчук: натяк на команду 

Головне питання до співака Святослава Вакарчука, який вже рік позиціонує себе як громадського діяча, чи буде він балотуватися у президенти. Вакарчук вкотре зберіг інтригу і не відповів «так» на питання про це Стівена Сакура. Однак і не заперечив, що може на це наважитись. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Слава Україні: над чим Вакарчук думає в Стенфорді

Більше того, Вакарчук переконував аудиторію, що не боїться, що в політиці поливають брудом і готовий до цього. Крім того, лідер гурту «Океан Ельзи» натякнув, що має команду. «Я і люди, які стоять за мною, ми не зупинимося», — сказав Вакарчук, втім конкретних прізвищ не назвав.

Найважливіший меседж співака у тому, що головна причина проблем України — корупція, тож треба з нею боротися. Передусім через оновлення судів та створення антикорупційного суду. 

«Вакарчук — велика загадка. Він випромінював шарм, свіжість, гумор, всі ті речі, які український виборець прагне бачити. У деяких моментах він виглядав невизначеним», — вважає Джон Лоф. У свою чергу Андреас Аслунг зазначає, що Вакарчук, як і Тимошенко, впорався з промовою і добре відповідав на складні питання Стівена Сакура.

Громадський діяч, лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук під час виступу на щорічній зустрічі YES, Київ, 15 вересня 2018 року Фотографії надані Ялтинською Європейською Стратегією

Свіжі рейтинги як вердикт

14 вересня в день початку саміту YES Київський міжнародний інститут соціології, Центр ім. Разумкова та SOCIS оприлюднили спільне дослідження рейтингів потенційних учасників президентських перегонів. Опитування провели на початку вересня цього року.

Юлія Тимошенко зберігає лідерство — за неї готові проголосувати 12,9% опитаних серед тих, хто планує голосувати. Втім, відрив опозиціонерки від решти претендентів суттєво скоротився. Адже влітку у соціологічних опитуваннях вона набирала 18-20%.

Петро Порошенко вперше з початку року вийшов на другу сходинку. Його рейтинг 8,4%. Порівняно з літом рейтинг чинного президента трохи зріс.

Утім, його відрив від третього місця коливається у межах статистичної похибки. Власне третю позицію займає комік Володимир Зеленський (7,9%), який так само як і Вакарчук (7,6%) ще не визначився, чи піде на вибори.

Анатолій Гриценко в замірах розташувався одразу за співаком і попередньо набирає 7,5% голосів. 

Поділитись: