Лідер партії «Національний корпусу», народний депутат Андрій Білецький, Київ, 20 вересня 2018 року
Фото:

Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Лідер партії «Національний корпус» Андрій Білецький — нечастий гість у Верховній Раді, хоч і є народним депутатом. Однак коли парламент мав вирішувати, за якою системою відбуватимуться вибори, він прийшов. Громадське розпитало Білецького про парламентські шанси націоналістів, про ставлення до соціології та про те, чи балотуватиметься він на мажоритарному окрузі.

Те, що пропонував Андрій Богдан і команда нового президента — пропорційна система, скасування мажоритарки і закриті списки — що ви про неї думаєте?

Ми взагалі поняття не маємо, що вони пропонували насправді. Це настільки пусті балачки, це як ми з вами зараз на пальцях вигадаємо закон про вибори. Це насправді складна річ. В тому законі, який пройшов перше читання, було 2 тисячі правок.

Я вважаю, що це абсурдно. Ми прибираємо мажоритарку, одне з джерел корупції і впливу виконавчої влади на законодавчу, а, з іншого боку, вводимо закриті списки, тобто не просто корупцію, а з самого початку абсолютне партійне свавілля. Це неадекватний закон.

Повинні бути відкриті списки, скасовано мажоритарку, повинен бути знижений бар'єр з простих причин. Зараз, коли величезний бар'єр, змагаються не люди, не досягнення людей, не ідеї, а виключно гроші. Якщо маєш 50-100 мільйонів доларів бюджету, доступ до однієї з 3-4 центральних «кнопок» (телеканалів — ред.), в такому разі ти вже однозначно заведеш фракцію в 5 відсотків. Якщо бар'єр буде знижений, то нові сили з різних таборів, з різних флангів українського політикуму можуть прийти — нові, свіжі люди, в яких немає цих грошей і, відповідно, немає «папіка», який вирішує за них їхню подальшу політику. Відкриті списки, скасування мажоритарки і трьохвідсотковий бар'єр — це те, на що я сподіваюся.

«Нацкорпус» наразі не потрапляє в парламент, згідно із соцопитуваннями. Більше того — ваша політсила взагалі фактично відсутня в рейтингах. Показники нульові. Ви якось будете об'єднуватися з іншими націоналістичними силами?

Відсутня в рейтингах у кого?

Соціологічна група «Рейтинг» проводила нещодавно опитування.

Вся українська соціологія — це просто...

Вибори президента показали зовсім інше — що соціологія була дуже точною.

Вони абсолютно нічого не показали. В першому турі вони показували величезні промахи, і тільки в другому все було абсолютно зрозуміло, вони показали щось. Соціологія — це абсолютний абсурд. Я переконаний, що три відсотки нам і зараз, ще до того, як ми офіційно заявили про початок політичного шляху «Нацкорпусу», і так по зубах. Сьогодні вийшла бельгійська соціологія, де в «Нацкорпусу» півтора відсотки у тих, хто прийде на вибори. Американська соціологія, яка вийде за тиждень, показує приблизно той самий результат. І в них я навіть не вірю. А українська показує 0,2. Чому? По простій причині. Бо я не плачу гроші за цю соціологію.

Тобто ви не будете об'єднуватися ні з ким? Ось зі «Свободою» у вас зараз спільний мітинг на вулиці. Чи будете якусь таку платформу створювати — спільні сили українських націоналістів?

Так, у нас спільний мітинг і багато інших спільних акцій. Ми гуртуємося довкола важливих для нас питань.

А на виборах?

Подивимося. Але я думаю, що «Нацкорпус» може йти сам і сам перемагати.

Якщо така виборча система, як є, лишиться, чи балотуватиметься хто з «Нацкорпусу» по якомусь з мажоритарних округів?

Я можу сказати на сто відсотків, що я противник мажоритарних округів, і попри те, що я вірю, що спокійно можу перемогти на Оболоні, я балотуватися як мажоритарник не буду. Це моя принципова в цьому плані позиція. Коли я приходив, то думав, що мажоритарник і один у полі воїн, що мажоритарник на щось впливає. Насправді Рада працює по-іншому. Рада працює як система кулуарних домовленостей, великих фракцій і великих гравців. В такій системі мажоритарник або може бути «кнопкодавом», тобто натискати те, що треба великим гравцям, за якісь там подачки, або не впливає на політичний процес.

Чому ви так рідко приходите до Ради?

Тому що в мене багато інших справ.

Просто це ж певна відповідальність народного депутата, коли ми говоримо про якусь цивілізацію, а ви відвідуєте дуже мало засідань.

Якщо ви побачите мою відвідуваність, а це приблизно 20 відсотків, то ви побачите наступне: я не відвідував Раду в 14-15 роках і частково в 16 році. Якщо ви запитаєте, що я робив у 2014-му, 2015-му або 2016-му році, я вам відповім: я їх провів майже повністю на сході.

Я говорю про зараз.

Я не був у Раді, тому що я був на фронті майже два роки. За цей час я догнав до такої кількості, яка є. І у мене відвідуваність абсолютно середня зараз по показникам депутатів. Якщо ви в мене запитаєте: «Що ти як народний зробив для народа і для України за 2014-2016 роки?», я вам назву 8 населених пунктів, які звільнив полк «Азов», яким я фактично на той час командував.

Ми це не заперечуємо.

Якщо якась фракція може цим похвалитися — назвіть мені цю фракцію. Я вам тоді скажу, що я був менш успішним депутатом, ніж ця фракція. Але тут жодна фракція не похвалиться одним повернутим в Україну населеним пунктом.

Поділитись: