Верховна Рада не підтримала ініціативи президента Зеленського щодо виборів за закритими пропорційними списками. Президентський законопроект навіть не включили у порядок денний. Чи означає це початок політичної кризи, коли будуть вибори парламенту і чи означає такий законопроект відмову від відкритих списків — ексклюзивне інтерв'ю з представником Зеленського у парламенті Русланом Стефанчуком.

Ідея відкритих виборчих списків. Президент залишається з цією ідеєю?

Принципова позиція Володимира Олександровича записана в його програмі. Ми за відкриті списки, але ми бачимо, що цей період, який залишається до обрання нової Верховної Ради – я не впевнений, що відкриті списки реально можна провести. Тому у нас є тільки 2 варіанти. Або залишитися при старій системі, яка є зараз. Або спробувати щось змінити. Учора була зустріч із головою Верховної Ради, його заступниками, представниками фракцій, груп, і була домовленість, що ухвалити відкриті списки ми не встигаємо, але принциповим є зниження бар’єру до 3% і принциповим є зняття мажоритарних округів.

Між ким і ким була домовленість, і чия була ідея про закриті списки?

Я не був на цій зустрічі, але є запротокольовані результати. В цих результатах написані дві основні позиції: зниження бар’єру до 3% і перехід до закритих списків, тому що відкриті списки не готові.

Бар’єр до 3% нам не потрібен, але він потрібен іншим силам, які справді вболівають за Україну. Які не є оцими «мамонтами» в Україні. Їх багато. Це може бути «Голос» (партія Святослава Вакарчука — ред.), це може бути та ж партія Смешка, які мають підтримку в суспільстві і для яких 5% є надзвичайно великим. Але це не означає, що ці групи людей не мають бути представлені в Верховній Раді. Підняття до 5% критикувалося усіма. Це недоступність до прийняття рішень у державі. Тому ми погодилися.

Але Рада не внесла на розгляд проект. Що далі?

Є декілька підходів: підписуємо та ідемо як є, відстрочуємо опублікування і ще раз скликаємо Верховну Раду, відстрочення самої дати розпуску і долобіювання виборчого кодексу. Підходів є близько 10-ти.

Тобто, дострокових виборів може й не бути?

Те, що дострокові вибори будуть – це доконаний факт. Питання, на якій правовій підставі, на якій основі, в яку дату. Ми будемо виходити з того, наскільки це оптимально для українського суспільства.

Представник президента України у Верховній Раді Руслан Стефанчук під час позачергового засідання, Київ, 22 травня 2019 року
Фото:

Гонтар Володимир/УНІАН

Навіщо вам система з пропорційними закритими списками?

Нас влаштовує будь-яка виборча система. Але нам дуже важливо дати можливість пройти не тільки тим закоренілим партіям, які існують в парламенті, а дати можливість нормальним людям, які, може, і не підтримують «Слугу народу», але вони є нормально мислячі, європейсько-орієнтовані люди, увійти до Верховної Ради. Ми з ними швидше знайдемо спільну мову.

Ви не вбачаєте в цьому монополії, тобто, у «Слуги народу» буде повна влада?

Всі ті ініціативи, які ми планували – ми їх обов’язково реалізуємо. Це питання імпічменту, це питання відкликання народного депутата, система, яка стосується народних ініціатив. Ми зацікавлені не в тому, щоб прийти і сісти, «зацементувати» місце. Ми всі зібралися навколо того, щоб справді змінити щось.

Але закриті списки – це не нова система.

Це краще, ніж те, що є зараз. Подивіться, як сьогодні формуються мажоритарні округи, як депутати-мажоритарники отримують фінансування на свої округи.

А так будуть купувати місця у партіях.

Це вже питання до партій. Ми — за відкриті списки. Але система закритих списків – менше зло, ніж система мажоритарки. Серйозна партія сама зацікавлена в тому, щоб взяти людей, які не викликають питань.

Ми відкриємо списки.

Ви підете першими номером у партії?

Я не знаю, чи першим, але так, у мене є бачення іти в Раду. Списки партії «Слуга народу» вас здивують: там буде дотримано гендерний баланс, інтелектуальний. У нас будуть люди, які розуміються на економіці, праві та законотворчості.

Ми пропрацювали із більш ніж 200 експертами. Нам легше дати шанс людині новій, ніж давати 20-й шанс закоренілій старій.

Сергій Лещенко буде в партії?

Питання не в прізвищах. Я не можу сказати — буде чи ні.

Ви сказали, що фракції сьогодні порушили домовленості? Хто порушив домовленість?

Результатом домовленості було дві принципові речі: бар’єр і зняття мажоритарки. Домовленість була між усіма.

Поділитись: