#ЯТакож: як жінки в США почали всесвітній флешмоб проти домагань
Два слова, які заразє, мабуть, найсильнішими вамериканському сегменті інтернету: ятакож. Усоціальних мережах триває флешмоб назразок українського «Янебоюся сказати». Під хештегом #MeToo люди розповідають, якстали жертвами сексуальних домагань
Два слова, які зараз є, мабуть, найсильнішими в американському сегменті інтернету — «я також». У соціальних мережах триває флешмоб на зразок українського «Я не боюся сказати». Під хештегом #MeToo люди розповідають про те, як стали жертвами сексуальних домагань.
Акція розпочалася після низки звинувачень у домаганнях на адресу голлівудського продюсера Харві Вайнштайна, проте набула значно більшого масштабу й винесла проблему за межі онлайну. Громадське розповідає, чому флешмоб важливий та які матиме наслідки.
Зізнання жінок
Флешмоб почався з допису американської акторки та співачки Аліси Мілано. У своєму Twitter вона написала: «Порада від друга: якщо всі жінки, які пережили сексуальне домагання, напишуть «Я також», ми зможемо показати людям масштаб проблеми».
Мілано закликала всіх, хто мав справу з домаганнями, підтримати акцію.
Флешмоб спалахнув миттєво — його підхопили мільйони людей, які почали писати дописи-зізнання у Facebook, Twitter та Instagram. До акції долучилися селебріті — про свій неприємний досвід розповіли Гвінет Пелтроу, Анджеліна Джолі, Різ Візерспун, Дженніфер Лоуренс, Леді Гага, Бйорк, Кара Делевінь тощо.
A post shared by Cara Delevingne (@caradelevingne) on Oct 11, 2017 at 10:39am PDT
У деяких дописах не уточнювалося, про кого саме йдеться, натомість хтось прямо звинуватив конкретних людей. Приміром, Бйорк заявила, що стала жертвою домагань режисера Ларса фон Трієра. Серед звинувачених опинився також директор Amazon Рой Прайс. Та найбільше дісталося продюсерові Харві Вайнштайну — його звинуватили в домаганнях понад сорок відомих жінок.
Зліва направо у верхньому ряді: французькі актриси Леа Сейду та Емма де Кон, американська актриса Гвінет Пелтроу, італійська актриса Азія Ардженто, американська актриса Ешлі Джадд; у верхньому ряді: британська модель Кара Делевінь, американська актриса Розанна Аркетт, французська актриса Жюдіт Годреш, американські актриси Анжеліна Джолі та Роуз МакГоун Фото: EPA-EFE/N. PROMMER/G. HORCAJUELO/S. NOGIER/A. GOMBERT/PETER FOLE
Зірка «Гри Престолів» Ліна Гіді у Twitter детально написала про неприємний досвід роботи з продюсером. Свою історію також розповіла й Анджеліна Джолі.
«У молодості я мала поганий досвід роботи з Харві Вайнштайном. Відтак вирішила ніколи більше з ним не співпрацювати та попереджала інших, коли вони це робили», — розповіла акторка.
Реакція чоловіків
Через хвилю звинувачень Харві Вайнштайн уже позбувся того, що робило його важливою людиною в Голлівуді — влади, репутації та авторитету. Його виключили з Американської кіноакадемії, а також зі складу Британської академії кіно. Крім цього, звільнили з власної компанії — Weinstein Company, а поліція Нью-Йорка почала щодо нього розслідування. На додачу від Вайнштайна пішла дружина.
Сам продюсер не заперечує звинувачення. У публічному зверненні він написав: «Я виріс у 60-70-ті, тоді правила поведінки на робочому місці були іншими. Така тоді була культура. Та я зрозумів, що це не виправдання — ні в офісі, ні поза його межами. Ні для кого. Моя поведінка з колегами в минулому спричинила багато болю, і я щиро прошу пробачення».
Окрім цього, Вайнштайн пообіцяв заснувати стипендіальний фонд для жінок-режисерів: «Я назву його на честь своєї матері, я не розчарую її».
Харві Вайнштайна виключили з Американської та Британської кіноакадемій, звільнили з власної компанії — Weinstein Company, а поліція Нью-Йорка почала щодо нього розслідування (архівне фото, Paris Fashion Week, Париж, Франція, 11 березня 2015 року) Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT/POOL
А от данський режисер Ларс фон Трієр, якого співачка Бйорк звинуватила в домаганнях під час зйомок фільму «Та, що танцює в темряві», усе заперечує.
«Цього не було. Утім, тоді ми точно не були друзями, це факт», — розповів режисер виданню Jyllands-Posten.
Після звинувачень продюсерки Айси Хакетт у відставку подав глава Amazon Studios Рой Прайс. За словами прес-секретаря компанії, наразі тимчасовим керівником призначили головного директора Альберта Ченга.
#УсіТакож
Флешмоб #ЯТакож набув великих масштабів і вийшов не лише за межі Голлівуду, а й за межі онлайну. Жінки з уряду Каліфорнії у відкритому листі-зверненні заохочують ділитися власними історіями, повідомляє Associated Press:
«Можна припустити, що досвід жінок-політиків, надто в державі, що позиціює себе як лідер у справедливості та рівності, має відрізнятися. Але це не так», — ідеться в листі.
Вони не звинувачують нікого конкретно, але йдуть наперекір звичці жінок мовчати, побоюючись професійних та соціальних наслідків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вони лізли цілуватися в щоку, але ніби випадково цілували губи
Із засудженням Харві Вайнштайна виступила й Гілларі Клінтон. Продюсер був одним зі спонсорів її передвиборчої кампанії.
«Я приголомшена новинами про Харві Вайнштайна. Те, про що розповідають жінки, жахливо, і це не можна терпіти. Їхня відвага та підтримка інших критично важливі, щоби не допустити такого поводження», — розповіла Клінтон, порівнявши Вайнштайна з Дональдом Трампом, якого раніше звинувачували в домаганнях.
Щодо Вайнштайна висловилися також Барак і Мішель Обама.
Засудила сексуальні домагання і прем’єрка Британії Тереза Мей. А президент Франції Еммануель Макрон заявив про намір позбавити Вайнштайна ордену почесного легіону — найвищої державної нагороди Франції, яку продюсер отримав у 2012 від екс-президента Ніколя Саркозі.
Жінки з організації «National Organization for Women» (NOW) проводять акцію з вимогою до окружного прокурора Мангеттена відновити кримінальне розслідування проти Харві Вайнштайна, Нью-Йорк, США, 13 жовтня 2017 року Фото: REUTERS/BRENDAN MCDERMID
До проблеми домагань звернулися й за межами Сполучених Штатів. У Франції почався аналогічний флешмоб — із хештегом #BalanceTonPorc (звернення до кривдників — «Викрий свиню в собі»). Під цим тегом повідомлення написали вже десятки тисяч жінок.
Відтак парламент Франції вирішив розглянути введення штрафів за так зване «вуличне домагання», — повідомляє The New York Times. У країні вже запроваджено суворе покарання за «сексуальне домагання» — до двох років в’язниці та штраф у 30 тисяч євро.
За даними ООН, близько 70% жінок по всьому світі хоча б раз у житті ставали жертвами сексуальних домагань. Утім, лише одна з п’яти наважується про це говорити — здебільшого через переконання, що нічого не зміниться. Або ж через острах, що буде тільки гірше.
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
- Поділитися: