«Єгипетський фараон»: як нападник «Ліверпуля» Салах об’єднав країну
Після матчу Ліги чемпіонів 25 квітня, у якому англійський «Ліверпуль» переміг італійську «Рому» з рахунком 5:2, міністр оборони Ізраїлю так захопився грою нападника «Ліверпуля», єгиптянина Мохаммеда Салаха, що жартома покликав його до лав ізраїльської армії.
За місяць до цього, у Єгипті, звідки родом Салах, відбулися президентські вибори. Попри те, що 25-річний нападник не має жодного стосунку до політики і навіть не балотувався як кандидат, його ім’я вписали у бюлетені понад мільйон виборців. Відтак за футболіста, якого на батьківщині тепер називають «королем», «проголосували» більше людей, ніж за опонента переобраного президента ас Сісі.
Громадське з’ясовувало, хто такий Мохаммед Салах і чому у Єгипті майже кожен хоче футболку з його номером.
Шлях до великого футболу
Салах народився у крихітному єгипетському селі Нагріг у дельті Нілу. Про великий футбол він дізнався у 7 років, побачивши матчі Ліги чемпіонів по телевізору.
Під час одного зі шкільних турнірів, коли Салаху було 14 років, на нього звернули увагу представники каїрського футбольного клубу «Мокавлун» і запросили хлопця у молодіжну команду. Так Салах почав займатися футболом професійно.
Щодня після школи він вирушав на тренування: шлях займав понад 2 години. «Я ніколи не любив вчитися у школі. Я завжди хотів грати у футбол», — так Салах згадує цей час.
Постійні тренування і відданість футболу принесли результат: у 18-річному віці Салах вперше зіграв в основному складі єгипетського клубу «Мокавлуну» і забив гол. У 2012 році виступив за національну збірну Єгипту у товариському матчі проти швейцарського «Базеля». Збірна Єгипту перемогла з рахунком 4:3, при цьому Салах забив у ворота суперника 2 м’ячі. Цей матч став ключовим для «єгипетського фараона», адже після гри «Базель» запропонував Салаху контракт – так у його кар’єрі розпочався європейський період.
Нападник швейцарського «Базеля» єгиптянин Мохаммед Салах (праворуч у червоно-синій формі) під час чвертьфінального матчу Ліги Європи із командою «Тоттенгем Готспур» на стадіоні «Санкт-Якоб Парк» у Базелі, Швейцарія, 11 квітня 2013 року Фото: EPA/WALTER BIERI
З Африки – у Європу
У швейцарському «Базелі» Салах грав упродовж 2 сезонів: він забив за «Базель» 9 м’ячів і двічі виграв з командою футбольну лігу Швейцарії. Тоді ним зацікавилися великі європейські клуби — так Салах потрапив до англійського «Челсі». Перебуваючи там під опікою легендарного Жозе Моурінью, Салах, здавалося, мав усі шанси одразу ж стати зіркою. Однак, за «синіх» Салах зіграв усього 19 матчів, забивши 2 голи. Моурінью стверджував, що Салах не хотів конкурувати у команді, а багато експертів дійшли висновку, що він «не доріс» до футболу такого масштабу.
Мохаммед Салах (ліворуч у синій формі, №15) грає за англійський клуб «Челсі» під час матчу англійської Прем'єр-ліги між «Суонсі Сіті» та «Челсі», Суонсі, Велика Британія, 13 квітня 2014 року Фото: EPA/GEOFF CADDICK
У 2015 році Салаха у «Челсі» орендувала італійська «Фіорентина», де єгиптянин провів сезон. А згодом Мохаммеда викупила в «Челсі» «Рома», у якій футболіст провів 2 сезони і забив 29 м’ячів.
Італійська школа футболу пішла на користь Салаху, він відточив свої уміння і показав хорошу майстерність: наприкінці першого сезону у «Ромі» Салаха визнали найкращими нападником із 15 забитим м’ячами.
Півзахисник італійської «Роми» Мохаммед Салах у битві за м'яч з воротарем «Наполі» Пепе Рейною під час матчу італійської Серії А на стадіоні «Олімпіко» у Римі, Італія, 04 березня 2017 року Фото: EPA/RICCARDO ANTIMIANI
Зліт у Ліверпулі
У червні 2017 року англійський «Ліверпуль» придбав Салаха у «Роми», віддавши за єгиптянина 42 мільйони євро. Футболіст отримав футболку з 11-м номером і відзначився за нову команду у першому ж матчі проти «Вотфорда» у серпні.
За більш ніж півроку у складі «Ліверпуля» Салах показав фантастичні результати, він уже зміг побити багато рекордів і перевершити досягнення зіркових футболістів. За «червоних» Мохамед забив 43 голи у 47 матчах — це найкращий клубний показник за всю історію англійської Прем'єр-Ліги. Салах на чотири голи випередив Фернандо Торреса, колишнього гравця «Ліверпуля», очоливши список найрезультативніших гравців клубу в дебютному сезоні. Форвард також повторив рекорд футболіста із Кот д’Івуару Дідьє Дрогба за кількістю голів у сезоні для африканських гравців — 35.
Під час матчу проти «Вофорда» у березні 2017 року Салах оформив «покер» (4 м’ячі, забиті в одному матчі, — ред.), повторивши рекорд російського футболіста Андрія Аршавіна.
Самого Салаха уже неодноразово порівнювали із зірковими Мессі та Роналдо. А чимало спортивних експертів вважають, що Салах може отримати «Золотий м’яч» цього року.
Нападник «Ліверпуля» Мохаммед Салах (праворуч у червоній формі) під час чвертьфінального матчу Ліги чемпіонів із «Манчестер Сіті», Манчестер, Великобританія, 10 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/NIGEL RODDIS
Любов і повага до фанів
Салах показав у «Ліверпулі» неймовірну гру і результат. У парі з бразильцем Роберто Фірміно йому вдалося вивести «Ліверпуль» у півфінал Ліги Чемпіонів вперше за останні 10 років. Вболівальники «червоних» дуже поважають Салаха за його манеру гри і швидкість та склали кілька «кричалок» про нього. Головний тренер Ліверпуля схвалює гру Салаха, називаючи його «фантастичним» футболістом.
Але не лише за майстерність на полі вболівальники та фани футболу поважають Салаха. Річ у тім, що за час перебування у великому спорті, Салах зарекомендував себе відданим своїй батьківщині та вірі.
Крім того, Мохаммед намагався поводити себе гідно, як на полі так і в житті. Останнім показовим моментом, який це демонструє, був матч «Ліверпуля» проти «Роми», у якому Салах забив 2 м’ячі: після кожного удару футболіст підіймав руки вгору, натякаючи, що він не святкує забитий гол. Адже з «Ромою» у Салаха тісний зв’язок: він провів за команду 2 сезони і сам стверджував, що з фанами «Роми» у нього взаємна любов.
Зліва направо гравці «Ліверпуля»: Алекс Окслейд-Чемберлен, Мохаммед Салах та Роберто Фірміно радіють після перемоги над «Манчестер Сіті» та виходом команди у півфінал Ліги Чемпіонів вперше за останні 10 років, Манчестер, Великобританія, 10 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/NIGEL RODDIS
Майстер і «Єгипетський фараон»
Сказати, що у Єгипті Салаха поважають — не сказати нічого, футболіста вважають у країні національними героєм і називають «фараоном» — як символ монарха і божества. Передусім єгиптяни вдячні Салаху за те, що восени 2017-го саме завдяки йому збірна Єгипту отримала можливість потрапити на Чемпіонат світу з футболу уперше за 28 років: Мохаммед тоді реалізував пенальті у матчі проти Конго.
Попри те, що вже понад 8 років Салах живе у Європі і має чималий заробіток, він не забуває про батьківщину і про село Нагріг, звідки родом: футболіст за власний кошт побудував там школу, спортивні майданчики і дав понад 500 тисяч євро на будівництво лікарні у місті Басьюн.
У грудні 2017 року, коли єгипетський фунт був на межі обвалу, уряд шукав кошти, аби стабілізувати курс валюти. Салах негайно перерахував у бюджет країни 210 тисяч британських фунтів, врятувавши ситуацію.
Салах також став обличчям єгипетського підрозділу Vodafone. Контракт підписали у грудні 2017 року, а у березні 2018-го компанія пообіцяла, що за кожен гол Салаха єгипетські абоненти будуть отримувати по 11 додаткових хвилин, відповідно до ігрового номера Мохаммеда у «Ліверпулі». Наразі Салах забив понад 40 голів.
У Єгипті футболіст став не просто спортсменом, яким пишаються. У країні, громадяни якої переживають нелегкі часи після революції, Салах став символом надії та об’єднання.
Дитячі іграшки у вигляді єгипетського нападника «Ліверпуля» Мохаммеда Салаха на ринку у Каїрі, Єгипет, 16 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/KHALED ELFIQI
- Поділитися: