Єрмак сходив на допит до ДБР у справі про «вагнерівців», щоб «слідство встановило істину»

Голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що зранку 30 листопада сходив на допит у Держбюро розслідувань щодо ймовірного зриву спецоперації із затримання «вагнерівців».
Про це він написав у Facebook. Речниця ДБР Ольга Чиканова також підтвердила нам, що Єрмак прийшов на допит.
За словами Єрмака, він надав свідчення у справі про «вагнерівців»: «Повідомив усю відому мені інформацію».
Каже, що не кликав журналістів, бо не вважає за потрібне «робити з цього шоу».
«Важливо, аби слідство встановило істину та розставило у цій справі всі крапки над "і"», — написав голова Офісу президента.
Про те, що Єрмака мають викликати на допит, 26 листопада заявляв виконувач обов'язків голови ДБР Олексій Сухачов. Водночас він казав, що наразі слідство не має жодного факту й доказу причетності Єрмака до зриву операції. Крім того, Сухачов запевнив, що в разі потреби слідчий викличе на допит і президента України.
Нагадаємо, ДБР почало розслідування цієї справи ще у вересні 2020 року. А у вересні 2021-го Сухачов заявляв: слідство все ще не отримало підтвердження інформації, що на території України відбувалася така операція.
Про що йдеться?
17 листопада проєкт журналістських розслідувань Bellingcat опублікував розслідування щодо операції українських спецслужб із затримання найманців приватної військової компанії «Вагнера».
Розслідувачі, посилаючись на колишнього очільника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурбу, пишуть, що голова Офісу президента Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень.
Напередодні Україна досягла домовленостей щодо нового перемир'я на Донбасі (яке набуло чинності 27 липня). За словами Бурби, Офіс президента заявив: якщо операція триватиме, як було заплановано, і завершиться затриманням «вагнерівців» 25 липня, режим припинення вогню припиниться ще до його початку.
Пізніше, за словами Бурби, представники ОП запропонували скоротити затримку до 4 днів, тож виліт і захоплення «вагнерівців» перенесли на 29 липня 2020 року. Але фактично в ГУР МОУ змогли перебронювати квитки для «вагнерівців» на 30 липня.
«Вагнерівці» приїхали до Мінська 24 липня — за кілька тижнів до президентських виборів у країні. Тоді Лукашенко підозрював усіх навколо у змовах проти нього та спробах повалення режиму. Зрештою білоруські правоохоронці отримали інформацію, що до них у країну прибули понад 200 бойовиків для «дестабілізації ситуації в період виборчої кампанії». І 29 липня найманців, яких так розраховували зустріти в Україні, затримали по сусідству.
А що про цю операцію кажуть в Україні?
Тимчасова слідча комісія (ТСК) Верховної Ради зазначає, що це була не спецоперація, а спецзахід. Пояснюють, що спецоперації влаштовують правоохоронні органи, а спецзахід щодо «вагнерівців» організували співробітники спецслужб, а не правоохоронці.
За два дні до оприлюднення інформації Bellingcat ТСК заявила, що активний захід в операції щодо «вагнерівців» перенесли з 25 липня на 30 липня 2020 року.
Але комісії не вдалося встановити, хто і на якому рівні в Україні ухвалив таке рішення. Жодного документа з такою вказівкою від посадовців не знайшли.
ТСК також не знайшла підтвердження того, що президент Володимир Зеленський наказав відтермінувати захід, а керівник Офісу президента Андрій Єрмак не має таких повноважень. Міністр оборони міг санкціонувати лише певні дії в межах цього спецзаходу, але не управляти ним загалом.
- Поділитися: