ЄС і Британія владнали дипломатичний скандал, що тривав понад рік. Представництво ЄС у Лондоні матиме статус посольства

Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб (ліворуч) і Високий представник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель. Лондон, Велика Британія, 5 травня 2021 року
Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб (ліворуч) і Високий представник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель. Лондон, Велика Британія, 5 травня 2021 рокуJosep Borrell Fontelles / Twitter

Велика Британія та Європейський Союз досягли домовленості щодо відкриття дипломатичного представництва ЄС у Лондоні. Раніше британці після Brexit відмовлялися визнавати його статус нарівні з посольствами країн.

Про це йдеться у спільній заяві глави британського МЗС Домініка Рааба та Високого представника ЄС із зовнішньої та безпекової політики Жозепа Борреля.

Лондон погодився визнати статус представництва ЄС у Великій Британії на рівні дипломатичних представництв держав. Відповідно, голова британського представництва ЄС — Жуан Вале де Алмейда — буде акредитований у статусі посла.

«Працівники представництва ЄС матимуть привілеї та імунітети, необхідні для ефективної діяльності, що водночас дозволятиме ефективно застосовувати норми права. Розраховуємо на прогрес і спільне подолання глобальних викликів», — ідеться в заяві.

Ще у травні 2020 року Financial Times із посиланням на джерела писало, що Лондон відмовлявся надавати представництву ЄС статус посольства. Але в січні 2021-го проблема перейшла в публічну площину, коли британські ЗМІ отримали листування сторін щодо цього.

Британська сторона стверджувала, що ЄС — міжнародна організація, а тому її представництво не можна прирівняти за статусом до посольства держави. Дипломати й представники міжнародних організацій мають різний дипломатичний статус, який регулюється різними договорами.

Перші, приміром, мають імунітет від затримання, оподаткування доходів та, в деяких випадках, переслідування в судовому порядку. Натомість у других здебільшого менш визначені привілеї та імунітети, які мають тимчасовий характер.

У тому разі, якби ЄС і Велика Британія не знайшли компроміс, євродипломати мали б нижчий статус на британській території, ніж, приміром, працівники посольства Сирії чи Білорусі — країн, проти яких Лондон увів санкції.

Велика Британія — не єдина країна, яка відмовлялася надати повний дипломатичний статус представникам ЄС. Наприкінці 2018 року до такого кроку без попереджень і пояснень вдалися Сполучені Штати, але вже у березні 2019-го вони це рішення скасували.