Європейський Союз не визнає результати виборів президента Білорусі, бо вважає їх ані чесними, ані справедливими. Також обіцяють накласти санкції на відповідальних за фальсифікації та насильство.

Про це заявили голова Європейської ради Шарль Мішель та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на брифінгу 19 серпня.

«Ми вражені сміливістю білоруського народу. Десять днів поспіль після виборів білоруси виходять на вулиці. Вимагають звільнення незаконно утримуваних, покарання для тих, хто вчиняє насилля, свободи слова й вираження і вільних і чесних виборів», — сказала Урсула фон дер Ляєн.

Європейський Союз найближчим часом планує скласти перелік людей, які відповідальні за утиски, насильство та фальсифікації в Білорусі. В ЄС запевнили, що санкції не стосуватимуться простих білорусів. Про те, чи вводити санкції проти Лукашенка ще будуть обговорювати.

Крім того, Європейський Союз готовий сприяти мирній передачі влади в Білорусі.

Підтримка не тільки словами

Європейська комісія виділить 53 млн євро для підтримки білорусів. З них 1 млн євро направлять на підтримку громадянського суспільства та незалежних медіа, 2 млн євро — на допомогу жертвам репресій та неприйнятного насилля з боку держави та 50 млн євро — невідкладна підтримка на боротьбу з коронавірусом для системи охорони здоров'я.

Україна визнає вибори в Білорусі?

Українське Міністерство закордонних справ прямо не заявило про невизнання виборів. Там написали, що офіційні результати виборів президента Білорусі «не викликають довіри в білоруському суспільстві». В МЗС сподівається, що влада розслідує жорстоке поводження з протестувальниками та розпочне діалог.

Хто визнав вибори у Білорусі

Росія, Китай, Казахстан, Молдова, Азербайджан, Узбекистан, Таджикистан, Киргизстан, Вірменія, Венесуела, В'єтнам, Туреччина, Нікарагуа, Сирія.

Не визнають вибори, крім Європейського Союзу, Канада, Велика Британія та Ірландія. У США заявляли, що уважно слідкуватимуть за ситуацією після виборів у Білорусі.

Що зараз у Білорусі?

У країні 9 серпня відбулися вибори президента. За остаточними й офіційними результатами, перемагає чинний глава держави Олександр Лукашенко (на посаді вже 26 років) з 80,1% підтримкою виборців. За опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську начебто проголосували 10,1%.

Незгодні з результатами виборів щодня з 9 серпня виходять на мирні акції протесту в різних містах Білорусі. На частині підприємств робітники виходять на страйки. Протестувальники вимагають проведення чесних виборів, звільнення ув'язнених та відставки Лукашенка.

Силовики перші дні жорстко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світло-шумові гранати та гумові кулі, але з 13 серпня це припинилося, влада, вочевидь, змінила тактику. Наразі офіційно відомо про чотирьох загиблих на протестах.

Сам Лукашенко наполягає на своїй перемозі й не припиняє лякати розвалом Білорусі в разі його відставки. Також він вважає, що протестами керують з-за кордону і це вже «агресія проти Білорусі».

Поділитись: