Європейський Союз ухвалив політичне рішення розпочати перемовини щодо вступу до об’єднання двох західнобалканських країн — Албанії та Північної Македонії.

Про це повідомив у Twitter єврокомісар із питань розширення Олівер Варгеї.

«Дуже радий, що сьогодні країни-члени ЄС досягли політичної згоди щодо початку перемовин про вступ із Албанією та Північною Македонією. Від усього серця вітаю обидві країни», — зазначив єврокомісар.

Він додав, що ухвалене рішення є «потужним і чітким сигналом Західним Балканам: ваше майбутнє — з ЄС».

Рішення було ухвалене спільно міністрами з питань ЄС держав-членів об'єднання на нараді, що через епідемію коронавірусу відбулася у форматі відеоконференції.

Чому так довго?

Зазначимо, що процес перемовин із Албанією та Північною Македонією про вступ не могли розпочати через позицію Франції.

Нагадаємо, 17 жовтня 2019 року на саміті ЄС Франція, Данія та Нідерланди заблокували рішення про початок перемовин для вступу Північної Македонії до об’єднання. Окремо проти перемовин із Албанією висловилася лише Франція.

Після саміту прем'єр-міністр Північної Македонії Зоран Заєв оголосив про проведення дочасних виборів у країні в квітні 2020 року. 3 січня він пішов у відставку.

У листопаді 2019-го Франція також направила іншим державам-членам Європейського Союзу пропозиції щодо зміни процедури прийняття до об’єднання нових членів. Замість одночасного впровадження законів ЄС Париж пропонував зробити поетапний процес, а також надати ЄС право в будь-який момент припинити переговори про вступ.

Що далі?

Сьогоднішнє рішення ЄС відкриває шлях до наступного етапу процедури вступу двох західнобалканських країн до ЄС, під час якого країна-кандидат поступово впроваджує зведення законів та положень ЄС (acquis) — для зручності воно розбите на 35 тематичних блоків. А ЄС оцінюватиме прогрес цього впровадження.

Далі Рада ЄС та Європейський парламент мають скласти й затвердити угоду про вступ країн в ЄС. Після цього угода має бути ратифікована всіма країнами-членами ЄС і країнами-кандидатами.

Поділитись: