ЄС засуджує рішення Туреччини направити війська до Лівії

Європейський Союз засудив рішення Туреччини направити в Лівію свої війська на основі домовленості з тамтешнім Урядом національної єдності.

Як повідомляє Reuters, про це повідомив Високий представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Борель за підсумками зустрічі із міністрами закордонних справ Великої Британії, Італії, Німеччини та Франції.

За словами Бореля, ЄС повинен спільно працювати для досягнення припинення вогню в Лівії. «Ми попрохали про припинення вогню і про припинення ескалації та завершення зовнішнього втручання, яке протягом останніх днів зростало», — цитує його слова інформаційне агентство.

Топдипломат Євросоюзу уточнив, що йдеться про рішення Туреччини втрутитися до Лівії за допомогою своїх військ, «що ми заперечуємо».

Заява Жозепа Бореля пролунала на тлі ескалації в Лівії, де війська Лівійської національної армії генерала Халіфи Хафтара активізували наступ на Уряд національної єдності на чолі з Фаїзом Сараджем.

Після громадянської війни 2011 і 2014 років Уряд національної єдності є міжнародно визнаним центром влади в Лівії — він згадується в мирному плані ООН. Однак він, як і решта урядів країни, не має реальної влади над усією територією.

На тлі рішення Туреччини про введення військового контингенту до Лівії на основі попередньої домовленості з Урядом національної єдності Хафтар оголосив про вторгнення до країни «колонізатора» й почав активні наступальні дії. У понеділок, 6 січня, Лівійська національна армія повідомила про взяття контролю над стратегічним прибережним містом Сірт.

Нагадаємо:

  • 27 листопада між Туреччиною та Урядом національної єдності Лівії було укладено два меморандуми: про безпекову та військову співпрацю і про співробітництво на морі.
  • Перший передбачає, що президент Туреччини зможе направляти в Лівію турецькі війська, транспортні засоби чи зброю, якщо Уряд національної єдності звернеться до нього з відповідним проханням. Також передбачений обмін розвідувальних даних між сторонами. У другому сторони визнають права невизнаного Північного Кіпру (який підтримує Туреччина) в Середземномор'ї. Ця домовленість була надіслана в Організацію Об'єднаних Націй для схвалення.
  • 21 грудня парламент Туреччини схвалив меморандум порозуміння щодо безпекової та військової співпраці з міжнародно визнаним Урядом національної єдності Лівії. Другий меморандум — про співробітництво на морі — Туреччина направила в Секретаріат ООН для розгляду.
  • 26 грудня міжнародно визнаний Уряд національної єдності Лівії попрохав Туреччину про військову допомогу для того, щоб відбити наступ військ генерала Халіфи Хафтара на столицю Триполі.
  • 30 грудня на основі звернення Уряду національної єдності президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вніс до парламенту країни подання щодо розміщення турецьких військ у Лівії.
  • 2 січня парламент Туреччини підтримав подання Ердогана.
  • 4 січня Парламент представників Лівії проголосувала проти направлення військового контингенту до Лівії. Палата представників є органом законодавчої влади, який визнає ООН, але який не визнає Уряд національної єдності.

У Лівії після повалення режиму Муамара Кадафі з 2014 року існує щонайменше чотири паралельні уряди. Найбільше влади має міжнародно визнаний Уряд національної єдності на чолі з Фаїзом Сараджем, який базується в столиці країни Триполі і який підтримала ООН, та Лівійська національна армія на чолі з військовим генералом Халіфою Хафтаром на сході країни.

Із квітня 2019 року Хафтар оголосив про масштабний наступ на Триполі з метою встановити контроль над усією Лівією та повалити Сараджа. Станом на кінець грудня 2019-го бойові дії між військами Уряду національної єдності та Лівійської національної армії ведуться в передмісті столиці.

Офіційно Туреччина не визнає уряд Хафтара і називає Лівійську національну армію нелегітимним утворенням.