ЄСПЛ поновив розгляд заяв проти росії. Країна виходить з Європейської конвенції з прав людини з вересня 2022 року

Європейський суд з прав людини постановив, що російська федерація перестає бути високою договірною стороною Європейської конвенції з прав людини з 16 вересня 2022 року. Нині суд поновлює розгляд справ проти рф.

Про це йдеться у постанові Пленуму Суду від 22 березня про наслідки припинення членства росії в Раді Європи.

Суд постановив, що може розглядати заяви проти росії щодо дій чи бездіяльності, які можуть становити порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Європейської конвенції з прав людини) за умови, що вони відбулися до 16 вересня 2022 року.

Також суд скасував призупинення розгляду всіх заяв проти росії, яке запровадили раніше.

ЄСПЛ окремо зазначив, що ця постанова не заважає розгляду будь-якого правового питання, пов'язаного з наслідками припинення членства рф в Раді Європи, які можуть виникнути під час здійснення Судом своєї компетенції відповідно до Конвенції щодо розгляду переданих йому справ.

Що передувало?

15 березня Генеральний секретар Ради Європи отримав офіційне повідомлення від росії про вихід з організації, а також інформацію про намір денонсувати Європейську конвенцію з прав людини.

Голова російської делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи Петро Толстой заявив, що уся відповідальність за розрив діалогу рф з Радою Європи «лежить на країнах НАТО, які весь цей час використовували тему прав людини для реалізації власних геополітичних інтересів та нападок».

Вже 16 березня Комітет міністрів Ради Європи виключив росію зі складу організації після 26 років членства. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба привітав це — за його словами, росії не місце в європейських органах, бо вона веде варварську загарбницьку війну проти України.

Прессекретар президента рф Дмитро Пєсков заявляв, що вихід із Ради Європи означає і вихід росії з усіх її механізмів, зокрема й Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ухваленою учасниками РЄ. Менше з тим, віцеспікер ради федерації рф Костянтин Косачєв запевняв, що це не означатиме повернення смертної кари.