Європарламент погодився скасувати мита на імпорт з України ще на рік

Європарламент 9 травня продовжив призупинення імпортних мит ЄС на ввезення української сільськогосподарської продукції ще на рік для підтримки економіки країни.

Про це повідомила пресслужба відомства.

Так, 537 депутатів Європарламенту проголосували за, 42 — проти, ще 38 утрималися.

Скасування мит стосується фруктів та овочів, а також сільськогосподарської продукції та продуктів її перероблення, на які поширюється дія тарифних квот. Відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, з 1 січня 2023 року промислова продукція підпадає під нульове мито, тому її не вносили до нової пропозиції.

За даними Єврокомісії, ЄС є найбільшим торговим партнером України, на частку якого припало 39,5% її торгівлі у 2021 році. Україна є 15-м найбільшим торговим партнером ЄС, на яку припадає близько 1,2% від загального обсягу торгівлі ЄС.

Після схвалення Радою ЄС рішення про призупинення мит буде опубліковане в офіційному журналі ЄС і застосовуватиметься наступного дня після публікації.

Уперше Євросоюз запровадив нульові мита на рік у червні 2022 року.

Раніше повідомлялося, що в ЄС досягли компромісу щодо імпорту української агропродукції. Єврокомісія вирішила заборонити ввезення з України п'яти товарів.

Ідеться про імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку, соняшнику та соняшникової олії. За даними видання RMF, імпорт цих товарів становить 90% усього імпорту з України до ЄС.

Проблеми з імпортом

У червні 2022 року ЄС на рік скасував мита на українські товари, щоб підтримати економіку України після повномасштабного російського вторгнення.

Однак призупинення мит викликало скарги з боку деяких європейських фермерів.

Кульмінацією стала заява низки країн, що межують з Україною, про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через українську сільськогосподарську продукцію, яка мала би проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася в Європі.

Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт сільськогосподарських товарів з України. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині.

Згодом президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн надіслала листи п’ятьом країнам — Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччині та Угорщині — з пропозиціями щодо розв’язання проблем імпорту українського зерна. Зокрема, Єврокомісія вирішила виділити додаткові 100 мільйонів євро допомоги фермерам, які зазнали збитків.

Зрештою, Україна домовилася про збереження транзиту зерна з УгорщиноюСловаччиноюПольщеюРумунією та Болгарією.