ENRU

Європейська ізоляція: чому Ангела Меркель розчарувалася у Сполучених Штатах

Європейці мають розраховувати тільки на самих себе. Часи, коли, можна було сподіватися на Сполучені Штати – скінчилися. Несподівана заява канцлерки Німеччини Ангели Меркель після зустрічі з президентом США Трампом здивувала багатьох. Що означають ці слова зазвичай стриманої Меркель, і як реагує світ?

Це виглядало як звична для Німеччини зустріч канцлера з виборцями своєї партії. У тенті в Мюнхені розливали пиво і спілкувалися, Ангела Меркель, яка часто підкреслює свою близькість до народу, навіть вийшла з кухлем на сцену. Подія не привернула б уваги світу, якби не заява Меркель з трибуни.

«Події останніх днів довели, що часи, коли ми могли повністю розраховувати на інших, у минулому. Німеччина залишиться партнером США. Проте ми також усвідомлюємо, що настав час нам, європейцям, взяти свою долю у власні руки», – сказала канцлерка.

Німецька канцлерка Ангела Меркель, тримаючи бокал пива, під час зустрічі з виборцями у Мюнхені несподівано заявила, що Європі більше не слід розраховували на повну підтримку Сполучених Штатів Фото: EPA/CHRISTIAN BRUNA

Ці слова вона повторила наступного дня за зовсім інших обставин, на конференції. Стало зрозуміло – пиво тут ні до чого, Меркель говорить серйозно.

ЧИТАТЕ ТАКОЖ: НАТО й Трамп: зустріч у скляній будівлі — репортаж зі штаб-квартири

Вона завжди була поборницею тісного партнерства ЄС та США. Та схоже, зустріч з американським президентом Дональдом Трампом на самітах НАТО й Великої сімки минулого тижня посіяли в ній сумнів щодо надійності Вашингтона як союзника. Її заяву інтерпретували і як камінь в город Лондона, надто заклопотаного Брекзитом, щоби перейматися спільними проблемами континенту.

Прем’єрка Тереза Мей у відповідь запевнила, що вихід Британії з ЄС не означає відмежування від решти Європи. «Ми хочемо побудувати поглиблене й особливе партнерство з Європейським Союзом, – сказала вона. – Ми виходимо з ЄС, але не з Європи. І будемо продовжувати співпрацю в питаннях безпеки й оборони, адже це важливо для нас усіх».

Слова Ангели Меркель викликали резонанс і в самій Німеччині. Там зараз триває передвиборча кампанія – новий парламент оберуть восени. Лідер соціал-демократів Мартін Шульц, який є головним суперником Меркель, несподівано став на бік канцлерки.

«Пан Трамп є руйнівником усіх західних цінностей у спосіб, з яким ми раніше не стикалися. В нього абсолютно руйнівна стратегія щодо європейських цінностей – толерантності, поваги, співпраці між країнами. Ми маємо стати на заваді цій людині», – сказав Шульц.

Зустріч Ангели Меркель (ліворуч) з американським президентом Дональдом Трампом (праворуч) на самітах НАТО та Великої сімки минулого тижня посіяли в ній сумнів щодо надійності Вашингтона як союзника Фото: EPA/FLAVIO LO SCALZO

Така позиція відображає думку багатьох німців. Тож не дивно, що її озвучують суперники у передвиборній гонитві. Новий президент США непопулярний в Німеччині, а заяви Меркель та Шульца в першу чергу були спрямовані на внутрішню аудиторію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російський «цар» і «мама» Європи: як складалися стосунки Путіна і Меркель

У часи, коли Сполученими Штатами керує непередбачуваний президент, а Росія дедалі активніше намагається вплинути на політичні процеси в країнах ЄС, німці почуваються відповідальними за долю Євросоюзу. Заява канцлерки – відповідь на очікування електорату.

За день після сенсаційної заяви Меркель до Берліна з візитом приїхав прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді. Цього тижня канцлерка прийматиме і китайського прем’єра Лі Кедзяна. Засумнівавшись у надійності американських союзників, Ангела Меркель уважніше дивиться в бік Азії.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram