Європейці й американці синхронізували супутники, щоб виміряти товщину льоду в Антарктиці

Фото льодяних гір на заході Антарктики, зроблене супутником Icesat-2 Національного аерокосмічного агентства США (NASA), 29 жовтня 2014 року
Фото льодяних гір на заході Антарктики, зроблене супутником Icesat-2 Національного аерокосмічного агентства США (NASA), 29 жовтня 2014 рокуNASA

Європейське космічне агентство (ESA) розпорядилося підняти орбіту свого супутника Cryosat—2 на один кілометр. Так він синхронізується із супутником Icesat—2 Національного аерокосмічного агентства США (NASA), аби отримати одну з найточніших карт товщини льодового покриву в Антарктиці.

Про це повідомляє BBC.

Досі науковці користувалися досить застарілими кліматологічними моделями для визначення ймовірної товщини льоду як в Арктиці, так і в Антарктиці. У випадку Південного полюсу вони є вкрай неточними, оскільки льодовий покрив протягом року міняється там порівняно швидко.

Саме тому вчені з ESA та NASA сподіваються, що спільне використання їхніх супутників у межах проєкту Cryo2Ice допоможе збільшити точність вимірювання товщини льоду в Антарктиці.

Ідея проєкту відносно проста: супутники обох космічних агентств синхронізують таким чином, щоб вони пролітали над Південним полюсом із мінімальним часовим лаґом. І кожен із космічних апаратів за допомогою своїх засобів здійснить необхідні вимірювання.

Європейський Cryosat-2 (висота орбіти близько 720 кілометрів) використовує радар, а американський Icesat-2 (висота орбіти — десь 500 кілометрів) — лазер. Якщо лазер відбивається одразу від поверхні, то сигнали радара — від товщі снігу, тобто не безпосередньо на поверхні льодовика.

Поєднання цих двох показників і допоможе досить точно визначити товщину льодового покриву в Антарктиці, сподіваються вчені. «Це може стати революційним. Можливо, в нас більше ніколи не буде можливості зробити це двома різними інструментами», — вважає керівник місії Cryosat ESA Томасо Парінело.

Початок синхронізації орбітCryosat-2 й Icesat-2 очікується 16 липня.