Європейські санкції для рф, розширення НАТО та доля Компартії України: головне за день 16 травня

Швеція услід за Фінляндією офіційно вирішила приєднатись до НАТО, у США вважають, що це може зробити й Україна — без Плану дій щодо членства. Євросоюз досі погоджує нові санкції проти рф, а в Україні набуло законної сили рішення суду про заборону Комуністичної партії. Зібрали головні новини за день 16 травня.

Яка ситуація в Україні?

Генштаб ЗСУ повідомляє, що війська рф продовжують наступ у Східній операційній зоні, зосередивши зусилля на Донецькому напрямку.

Окупанти проводили наступ у районі населених пунктів Шандриголове, Марʼїнка та Новомихайлівка, вели бої в районі населеного пункту Борівське (де зазнали втрат), у районах населених пунктів Тошківка та Пилипчатине, Гірське (зазнали втрат і відійшли).

Водночас на Харківському напрямку окупанти зосередили основні зусилля на утриманні займаних позицій та недопущенні просування наших військ. Заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що залишається ще незначна ділянка, на якій перебувають російські війська. За її словами, незабаром українські військові зможуть просунутися впритул до нашого кордону.

Що з новим пакетом санкцій від ЄС?

Рішення про шостий пакет санкцій, до якого хочуть внести нафтове ембарго проти росії, поки не ухвалили. У Євросоюзі сумніваються, що вдасться швидко погодити нафтове ембарго — усе через позицію деяких країн. Однак міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба не вірить, що пакет санкцій ухвалять без цього пункту. За його словами, лише одна країна блокує ембарго, а ЄС готовий розпочати роботу над сьомим пакетом санкцій одразу після ухвалення шостого.

Братські могили в Маріуполі

На супутникових знімках виявили вже четверте місце масового поховання біля Маріуполя — поблизу історичного кладовища «Некрополь» у Центральному районі міста. За даними журналістів проєкту «Схеми», це місце масового поховання складається з двох траншей, одна з яких сягає понад 30 метрів у довжину. Воно з’явилося ще на початку березня, і на фото від 9 березня видно, що траншеї були закопані.

До того стало відомо про братські могили біля селища міського типу Мангуш, на кладовищі у селі Виноградне та на цвинтарі селища Старий Крим.

Швеція крокує до НАТО

Уряд Швеції офіційно вирішив приєднатися до НАТО. Подати заявку на членство Швеція планує спільно з Фінляндією. Терміни подачі заявки не уточнюють.

У кремлі заявили про стурбованість через наміри Швеції та Фінляндії вступити у НАТО, проте наголошують, що ймовірне приєднання до Альянсу України вважають більш критичним.

Натомість у США вважають, що Україна може вступити до НАТО без Плану дій щодо членства, як Фінляндія та Швеція, оскільки це ніколи не було юридичною вимогою для приєднання до Альянсу.

Ювілейна зустріч ОДКБ

16 травня глави країн-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) — росія, Білорусь, Казахстан, Вірменія, Киргизстан і Таджикистан — зібралися на зустріч у Москві, де обговорили зокрема війну в Україні.

Президент рф володимир путін повторив усі пункти російської пропаганди, але про «спеціальну військову операцію в Україні» вирішив звітувати перед членами ОДКБ у закритому режимі. А самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко жалівся на «пекельні санкції» Заходу та відсутність об'єднання серед членів ОДКБ.

Доля Компартії України

В Україні набуло законної сили рішення суду про заборону Комуністичної партії. Це сталося через понад шість років після ухвалення «закону про декомунізацію», повідомила представниця Верховної Ради в Конституційному суді Ольга Совгиря.

За словами Совгирі, Шостий апеляційний адміністративний суд завершив розгляд апеляційної скарги у справі про припинення діяльності Компартії та відмовив у її задоволенні, внаслідок чого рішення суду вступило в законну силу.

Зазначимо, що наразі сам суд не повідомляв про таке рішення, а через воєнний стан доступ до судових реєстрів України тимчасово обмежений.

Економічні наслідки війни

Програма розвитку ООН вважає, що якщо активна фаза російсько-української війни затягнеться, у бідності або майже за межею бідності можуть опинитися 9 із 10 українців. В ООН кажуть, що довга війна поставить під загрозу розвиток і досягнення майже за два десятиліття, а глибокі соціальні та економічні шрами залишаться на століття.

Міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що для підтримки економіки країни знадобляться «болісні заходи», якщо російсько-українська війна триватиме ще понад 3-4 місяці. Йдеться про значне підвищення податків, різке скорочення видатків та націоналізацію.

російські обстріли продовжуються

Війська рф упродовж доби обстріляли 10 населених пунктів Донеччини, пошкодили 36 цивільних об’єктів (житлові будинки, мечеть, завод, кафе, об’єкти критичної інфраструктури), вбили 6 мирних людей та ще 12 — поранили.

Окрім того, окупаційні війська безперервно продовжують обстрілювати Сєвєродонецьк Луганської області, внаслідок чого 16 травня загинули щонайменше 10 людей.

Унаслідок ракетного удару літаками стратегічної авіації по Одещині російські війська пошкодили об'єкт туристичної інфраструктури, зруйнували будівлі. Відомо про чотирьох постраждалих унаслідок авіаудару, зокрема дитину.

Упродовж 16 травня окупанти обстрілювали прикордонні населені пункти на Чернігівщині та Сумщині. Під прикриттям вогню на територію Сумської області намагалися зайти російські диверсанти. Між прикордонниками та диверсантами був бій, і росіяни відступили з території України. Внаслідок бою з диверсантами загинув прикордонник Олександр Поповченко.

Ще одна перемога України

У Бразилії закінчилися Дефлімпійські ігри-2021. Україна з великим відривом перемогла у медальному заліку, здобувши 138 медалей. Загалом українська збірна здобула 62 золоті, 38 срібних та 38 бронзових медалей, побивши свій попередній рекорд із кількості нагород та кількості золотих медалей на Дефлімпійських іграх.