Європейський парламент вирішив подати в суд на Єврокомісію. Все через рішення щодо Угорщини

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (ліворуч) розмовляє з президенткою Європейського парламенту Робертою Мецолою, Страсбург, 15 лютого 2023 року
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (ліворуч) розмовляє з президенткою Європейського парламенту Робертою Мецолою, Страсбург, 15 лютого 2023 рокуAP Photo/Jean-Francois Badias

Європейський парламент вирішив подати до суду на Європейську комісію через видачу Угорщині заморожених 10,2 мільярда євро.

Про це повідомляє Euronews.

Як зазначається, це рішення затвердила голова парламенту Роберта Мецола під час зустрічі з лідерами політичних груп. Мецола має остаточне право подавати позови проти інших інституцій до Європейського суду.

Партія президентки Європейської комісії фон дер Ляєн, «Європейська народна партія», не виступила проти голосування. Хоча в заяві поклала провину на всю Колегію комісарів, а не на саму президентку ЄК.

«Ми хочемо переконатися, що з грошима платників податків поводилися згідно з договорами. Це не політичне питання для ЄНП, це не передвиборче питання ми лише хочемо мати юридичну ясність», — заявив депутат Європарламенту Петрі Сарвамаа.

Кінцевий термін подачі позову — 25 березня.

Що передувало?

У грудні 2023 року глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн розблокувала кошти Євросоюзу для Будапешта, які заморозили через проблеми з корупцією та верховенством закону.

Це рішення ухвалили напередодні вирішального саміту, на якому прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан намагався підірвати спільну позицію ЄС щодо України. Він погрожував ветувати пакет підтримки ЄС на 50 мільярдів євро для України, якщо Угорщина не отримає заморожене фінансування.

11 березня комітет Європарламенту з юридичних питань зібрався за закритими дверима, щоб ухвалити рішення й подати до суду на виконавчу владу ЄС. На думку членів комітету, Єврокомісія порушила свої зобов'язання щодо захисту коштів платників податків від нецільового використання.

«Ми вважаємо, що в нас є вагомі аргументи, оскільки Комісія суперечить сама собі щодо того, чи дотримується Угорщина принципу верховенства права», —заявив депутат Європарламенту Даніель Фройнд.

Авторка: Дар'я Головко