З 1 жовтня дрібними монетами не можна розраховуватися: що з ними робити?

З 1 жовтня монети номіналом 1, 2 та 5 копійок не прийматимуть під час розрахунку готівкою за товари та послуги. Національний банк вилучає їх з обігу.

Упродовж наступних трьох років ці монети без обмежень та безкоштовно можна обміняти на монети більшого номіналу або купюри:

  • до 30 вересня 2020 року включно — в усіх відділеннях українських банків;
  • до 30 вересня 2022 року включно — у Національному банку та уповноважених банках («Ощадбанк», «Приватбанк», «Райффайзенбанк Аваль»).

Крім того, невдовзі Нацбанк почне поступово вилучати з обігу й монети номіналом 25 копійок: ними можна буде розрахуватись, однак ті монети, які потраплятимуть у банки, не повертатимуться назад в обіг.

Після виведення з обігу монети переплавлятимуть для виготовлення монет інших номіналів.

НБУ

Очікується, що такі зміни зменшать витрати держави на готівковий обіг та полегшать готівкові розрахунки.

Раніше повідомлялося, що відмова від монет номіналом 1, 2 та 5 копійок зекономитть державному бюджету близько 90 мільйонів гривень на рік.

25 вересня Національний банк України поширив на банки право заокруглювати суми касових операцій, таких як обмін валюти чи видача готівки. Тепер банки округлюватимуть суми у таких операціях до суми, кратної 10 копійкам.

Так, наприклад, якщо відповідно до касової операції банк має видати клієнту 10 грн 14 коп, то таку суму заокруглять до 10 грн 10 коп (4 копійки банк обліковуватиме як свої операційні доходи). Якщо ж банк мусить заплатити клієнту 10 грн 16 коп, то цю суму заокруглять до 10 грн 20 коп (решта 4 копійки стануть для банку операційними витратами). Сума, яка закінчується на 5 копійок також заокруглюватиметься у бік збільшення.