З бомбосховища — у Європу. Як легалізуватися в ЄС українцям, які втекли від війни

Українські біженці на вокзалі у Берліні. 8 березня 2022 року
Українські біженці на вокзалі у Берліні. 8 березня 2022 рокуAP Photo/Michael Sohn

За даними ООН, з початку повномасштабної війни росії проти України понад 2,5 мільйони українців виїхали за кордон. Найбільше — понад 1,5 мільйони — до Польщі. Чимало людей подалися до Румунії, Словаччини, Угорщини та Молдови. Пояснюємо, як легалізуватися в Європі й на що втікачі від війни можуть там розраховувати.

Митне оформлення та домашні тварини

Єврокомісія спростила ввезення особистих речей біженців. Українці можуть не сплачувати мито чи ПДВ на некомерційні речі.

Також майже всі країни ЄС приймають домашніх тварин без особливих довідок та навіть документів.

Що таке тимчасовий захист?

4 березня Єврокомісія ввела механізм «тимчасового захисту» для українців. Він дозволяє перебувати в ЄС протягом одного року, тобто до березня 2023-го. Проте Рада ЄС може продовжити його дію до трьох років або скоротити до шести місяців, якщо ситуація в Україні стабілізується.

Його головна перевага — автоматичне надання статусу тимчасового захисту. Його отримують всі громадяни, які проживали на території України станом на 24 лютого та вимушено покинули свої домівки через війну. Після перетину кордону українці можуть вільно переміщуватися країнами ЄС та зупинитися там, де мають знайомих чи варіанти для проживання.

Уже на місці необхідно подати дозвіл на проживання місцевим органам влади, які займаються питаннями тимчасового захисту. Вони мають видати документ українською чи англійською, який пояснює статус та права українців у країні перебування. Також органи місцевої влади, благодійні організації чи українські посольства на місцях надають подробиці про доступ до ринку праці, соціальних виплат, медицини та освіти для дітей.

Щоби тимчасовий захист отримала дитина, заявку має подати один із батьків (опікунів). Діти до 18 років отримують право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування.

На місці можна подати прохання про притулок, тобто запросити статус біженця. Для цього треба звернутись до відділку поліції та написати заяву про прохання притулку, вказавши причиною війну в Україні.

Що дозволяє статус тимчасового захисту?

  • Перебувати на території ЄС від 6 місяців до 3 років (залежно від воєнної ситуації в Україні).
  • Працювати на території ЄС.
  • Отримати соціальну та медичну допомогу.
  • Займатися підприємництвом.
  • Відвідувати курси підвищення кваліфікації чи освоювати нову професію.
  • Діти, які прибули без батьків або інших родичів, отримують право на опікуна та доступ до шкільної освіти.

Як отримати тимчасовий притулок (статус біженця)?

Ще один варіант — отримати статус біженця або тимчасовий притулок. Такий варіант підходить тим, хто не має знайомих, що можуть допомогти з житлом, або має недостатньо коштів для подальшого проживання.

Щоб отримати статус біженця, на кордоні треба подати заяву про надання притулку працівникам поліції, які здійснюють прикордонний контроль. Після звернення деякі країни, наприклад, Словаччина, спершу розміщають у карантинному таборі, а після — переводять до табору для проживання.

Статус біженця можна отримати лише в тій країні, чий кордон було пройдено. Наприклад, якщо перетнули кордон з Польщею й там подали прохання, їхати в інші країни ЄС до надання статусу заборонено. Процедура може тривати до 6 місяців. На цей час потрібно буде віддати свій паспорт відповідним інституціям для набуття статусу. Також протягом цього часу не можна працювати. Якщо за 6 місяців статус біженця не надали, можна отримати довідку, яка дозволить працювати до набуття статусу.

Що дозволяє статус біженця?

  • Отримати посвідку на проживання мінімум на 3 роки.
  • Отримати спеціальний документ для подорожей між країнами ЄС.
  • Право на працевлаштування та освіту.
  • Право на визнання українських дипломів.
  • Право на соціальне забезпечення та медичні послуги.

На яку фінансову підтримку можна розраховувати?

Отримання тимчасового захисту передбачає грошову допомогу. Її розмір залежить від країни перебування.

Наприклад, Польща ухвалила закон про одноразову виплату кожному українцю 300-500 злотих. Біженці з України, які отримали дозвіл на легальне перебування у Польщі, зможуть скористатися пільговими програмами. Детальніше про програми можна дізнатись на сайті in-poland.com.

У Словаччині українці мають право на отримання матеріальної допомоги. Окрім неї, передбачена також захисна допомога — для тих, хто не може працювати. Йдеться про пенсіонерів, батьків-одинаків, вагітних жінок, людей з інвалідністю.

206 євро на тиждень додаткової соціальної допомоги виплачують в Ірландії.

Як шукати житло?

На вокзалах великих міст усюди є волонтери, які допоможуть знайти прихисток. Також створено безліч сервісів для пошуку житла в Європі:

https://www.host4ukraine.com/

https://www.couchsurfing.com/

https://help380.org/

https://ukrainesupport.net/pl/

https://stipruskartu.lt/

Безоплатне житло на нетривалий термін можна знайти тут: https://news.airbnb.com/

Як і де шукати роботу в Європі

Знайти роботу в Європі без знання англійської можна за цим лінком: https://t.me/helpukrainiansjooble

Список вакансій у різних містах ЄС зібрали на цьому сайті:

https://happymonday.ua/jobs-search