Із Нагірного Карабаху до Вірменії прибули вже майже 50 тисяч людей

Хлопчик-етнічний вірмен із Нагірного Карабаху сидить у машині після прибуття в місто Ґоріс, Вірменія, 25 вересня 2023 року
Хлопчик-етнічний вірмен із Нагірного Карабаху сидить у машині після прибуття в місто Ґоріс, Вірменія, 25 вересня 2023 рокуAP Photo / Vasily Krestyaninov

До Вірменії вже прибули понад 47 тисяч людей із Нагірного Карабаху.

Про це повідомила речниця прем'єр-міністра Вірменії Назелі Багдасарян, цитує вірменська служба «Радіо Свободи».

Вона заявила, що станом на 8:00 27 вересня кордон Вірменії перетнули 42 502 людини, переселені з Нагірного Карабаху. Із них уже зареєструвалися 22 800 людей. А станом на полудень кількість переселенців збільшилася майже на 5 тисяч, склавши 47 115 людей.

Багдасарян заявила, що лише 10% прибулих захотіли скористатися державною підтримкою, решта висловили бажання організувати своє проживання самостійно.

В уряді Вірменії закликали жителів Нагірного Карабаху стати на облік у координаційних реєстраційних центрах, «щоб держава могла мати повну картину та здійснювати ефективне управління».

Трохи контексту

19 вересня Міноборони Азербайджану оголосило про проведення «локальних антитерористичних заходів» у Нагірному Карабаху після заяв про провокації з боку вірменських сил. Зрештою, невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка» 20 вересня погодилася на умови Азербайджану: бойові дії мають припинитися, також ідеться про повне роззброєння армії Карабаху та виведення важкої техніки з території невизнаної республіки.

Як уточнили в Міноборони Азербайджану, розташовані у Карабаському районі формування збройних сил складають зброю, залишають бойові позиції, а військових роззброюють.

Увечері 20 вересня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив про завершення «антитерористичних заходів» у Нагірному Карабасі. За його словами, країна за один день виконала всі поставлені завдання й відновила територіальну цілісність.

Алієв стверджує, що цивільне населення не постраждало, бо Азербайджан використовував високоточну зброю й не завдав ударів по цивільній інфраструктурі.

А втім, за даними Офісу омбудсмена Вірменії, внаслідок обстрілів у Нагірному Карабаху відомо про 32 загиблих і понад 200 поранених, зокрема про п'ятьох загиблих цивільних дорослих і двох дітей.

Через 5 днів після того, як Азербайджан оголосив «антитерористичні заходи» у регіоні, до Вірменії прибула перша група біженців із Нагірного Карабаху.

Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявляв, що якщо Азербайджан не створить «ефективні механізми захисту від етнічних чисток» у Нагірному Карабаху, то вірмени, найімовірніше, змушені будуть залишити цей регіон.