З Офісу генпрокурора звільняється Гюндуз Мамедов, який вів справи щодо Криму і Донбасу. Що стало причиною?

Заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов під час спільної наради керівників правоохоронних органів, Київ, 1 червня 2021 року
Заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов під час спільної наради керівників правоохоронних органів, Київ, 1 червня 2021 рокуУНІАН

Заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов, який вів справи щодо воєнних злочинів в анексованому Криму й на окупованій частині Донбасу, вирішив звільнитися з Офісу генерального прокурора та органів прокуратури.

Про це повідомила юридична компанія «Міллер», яка представляє його інтереси.

Таке рішення компанія пояснила тим, що керівництво Офісу генпрокурора «свідомо створило складні умови роботи та всіляко блокує виконання Мамедовим… своїх посадових обов’язків». У заяві йдеться про «систематичний тиск» на Мамедова.

Зокрема, наприкінці червня — початку липня його позбавили керування Департаментом щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту та Департаментом захисту інтересів дітей та протидії насильству.

Також Офіс генпрокурора достроково припинив доступ Мамедова до держтаємниці (він був чинний до серпня) та скоротив його посаду. А ще там порушили низку дисциплінарних і кримінальних проваджень, де «розслідування не лише координується, а й фактично здійснюється підпорядкованими безпосередньо генпрокурорці підрозділами».

У «Міллері» вказують, що законних підстав для звільнення Мамедова немає, тому щодо нього нібито активно використовують дискредитаційну інформаційну кампанію.

«До кампанії по тиску на незалежного прокурора приєдналася й СБУ, яке використовує інструмент припинення допуску до держтаємниці з метою обмеження виконання ним своїх повноважень», — додали у компанії.

Ми намагаємося отримати коментар Офісу генпрокурора стосовно заяв, які звучали про ймовірний тиск та дискредитаційну кампанію.

Зазначимо, що 30 червня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова призначила керівником «департаменту війни» замість Мамедова свого заступника Максима Якубовського. Однак чи не одразу ж змінила своє рішення і перепідпорядкувала департамент собі.

Хто такий Мамедов?

У 2016 році він займався напрямком розслідування воєнних злочинів, вчинених на території анексованого Криму. Він активізував співробітництво з Міжнародним кримінальним судом, правозахисниками та громадськими організаціями.

Наприкінці 2019 року вперше з початку війни на Донбасі Мамедов почав розвивати цю роботу на центральному рівні, охопивши ще й Донбас.

Також у компанії «Міллер» вказують, що з Мамедовим вперше за часи незалежності в органах прокуратури запрацював підрозділ, що захищає права дітей жертв та свідків злочинів. Мамедов вирішив піти у відставку після 25 років роботи в органах прокуратури.