За перший день роботи ринку землі уклали тільки три угоди, яких раніше б не могло бути через дію мораторію

За 1 липня, коли в Україні почав діяти ринок землі, уклали загалом 61 угоду з купівлі—продажу землі сільськогосподарського призначення. І лише три з них не могли б відбутись, поки діяв мораторій.

Про це повідомив міністр аграрної політики Роман Лещенко під час свого виступу у Верховній Раді 2 червня, передає «Інтерфакс-Україна».

Він зазначив, що статистика операцій із купівлі-продажу землі після зняття мораторію не відрізняється від аналогічної статистки під час його дії. Він посилається на дані Держреєстру майнових прав на нерухомості.

«Тобто на всю країну у нас відбулися три угоди підмораторних земель сільськогосподарського призначення», — сказав міністр.

Лещенко уточнив, що протягом 1 липня в Україні були відчужені 40 земельних ділянок, які не підпадали під мораторій, оскільки на них були оформлені документи на право володіння і право власності.

Міністр також нагадав, що з 1 липня почав роботу портал моніторингу земель з даними про площу і вартості відчужуваних ділянок, а також інформацією про їх власників.

Що передувало?

1 липня в Україні офіційно запрацював ринок землі сільськогосподарського призначення. Ще у березні 2020 року Верховна Рада ухвалила закон про його запровадження. Він надає власникам сільгоспземлі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також право купувати землю.

Перші два роки землю зможуть купувати тільки фізичні особи, і не більше як 100 гектарів. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.

Раніше ж люди могли передавати землю лише через довгострокові договори оренди, які часом укладалися на десятки років.

Також право на продаж сільгоспземлі відкриває можливості для її використання як застави для кредиту. Водночас продати землю з комунальної власності новий закон не дозволяє.

Більше про те, як працюватиме ринок землі в Україні та чи є небезпека, що всю українську землю скуплять іноземці, дивіться в нашому відеопроєкті «Чия земля?».