«За постачання сучасних танків ще доведеться поборотись» — Зеленський

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україні ще «доведеться поборотись» за постачання західних бойових танків, але це рішення врешті—решт має бути ухвалене.

Про це він сказав у вечірньому відеозверненні.

«Щоденно ми робимо сильнішою очевидність безальтернативності того, що рішення щодо танків має бути ухвалене», — сказав Зеленський.

Він наголосив, що обговорення на засіданні Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн») закриті і не все можна обговорювати.

«Але загалом можна підсумувати, що сьогоднішній "Рамштайн" зміцнить нашу стійкість. Партнери принципові у своєму ставленні: вони будуть підтримувати Україну, скільки це необхідно для нашої перемоги», — сказав Зеленський.

Президент зазначив, що завдяки дипломатичним зусиллям вдалося істотно «посилити артилерійський кулак» гарматами та снарядами; є «хороші результати» щодо бронетехніки (кілька сотень бойових машин до арсеналу), а також «значні результати» щодо ракет для реактивних систем та зенітників.

Нагадаємо, за підсумками засідання у форматі «Рамштайну» країни не змогли ухвалити рішення щодо танків Leopard 2 німецького виробництва для України. Та Польща та Україна скликали на полях цієї зустрічі іншу — зустріч представників країн-власників Leopard. Загалом у ній узяли участь 15 країн. У Польщі повідомили, що у планах — створити коаліцію країн, які володіють танками Leopard, для допомоги Україні.

То що передають Україні?

Очільник Міністерства оборони США Ллойд Остін зазначив, що на 8-му засіданні у форматі «Рамштайн» були представники оборонних відомств та урядів 54 країн. Перед засіданням та після нього країни оголошували нові пакети допомоги для України:

  • СШАпакет допомоги на 2,5 млрд доларів, що включає бронемашини Stryker, машини піхоти Bradley, системи ППО Avenger, бронетранспортери MRAP, армійські вантажні фургони HMMWV, високошвидкісні протирадіаційні ракети HARM, боєприпаси до систем ППО NASAMS та РСЗВ HIMARS, а також десятки тисяч артилерійських снарядів різних калібрів.
  • Німеччина анонсувала «весняний пакет» на мільярд євро із ЗРК Patriot, танками Gepard і ще один ЗРК IRIS-T.
  • Нідерланди передають ЗРК Patriot, постачають ракети для цих систем, а також готові провести відповідне навчання. Окрім того, у Нідерландах заявили, що готові обговорити надання Україні винищувачів F-16, якщо буде запит від Києва.
  • Фінляндія анонсувала найбільший пакет військової допомоги для України за час активної війни — на 400 млн євро.
  • Данія подарує Україні всі свої 19 артилерійських установок Caesar та проведе навчання для українців щодо їх використання.
  • Чехія обіцяє збільшити посилити потужності оборонної промисловості, щоб збільшити виробництво боєприпасів великого калібру, гаубиць і бронетранспортерів. Ключовою складовою чеського внеску стане технічне обслуговування вже поставленого обладнання.
  • Естонія передає на 113 мільйонів європакет із десятків 155-мм гаубиць FH-70 і 122-мм D-30, тисяч 155-мм артилерійських боєприпасів, засобів підтримки артилерійських підрозділів, сотень протитанкових гранатометів Carl-Gustaf M2 із боєприпасами.
  • ЛатвіяЗРК Stinger, безпілотники, два вертольоти Мі-17, десятки кулеметів із боєприпасами, декілька десятків безпілотників і запчастини для гаубиці М109.
  • Литва — десятки зенітних установок L70, боєприпаси та два гелікоптери Мі-8.
  • Польща — зенітні установки С-60 із 70 тисячами боєприпасів, 155-мм гаубиці AHS Krab і різні види боєприпасів, бойові машини піхоти й танки Т-72.
  • Велика Британія — танки Challenger 2, САУ AS90, бронемашини, артилерійські снаряди, ракети GMLRS, ЗРК Starstreak, ракети Brimstone.
  • Швеція — протитанкові комплекси NLAW, САУ Archer, бойові машини піхоти CV90.
  • Канада — 200 бронеавтомобілів Senator, ЗРК Nasams та відповідні боєприпаси.
  • Португалія — 14 броньованих машин М113, 8 електрогенераторів, амуніція, медичне обладнання.