Чемпіонат світу з футболу-2018 стартує матчем між Росією та Саудівською Аравією 14 червня. Із часу вибору Російської Федерації країною, що приймає мундіаль, саме футбольне змагання відійшло на другий план. На провідних позиціях — політика.

6 червня Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики ухвалив проект постанови Верховної Ради про недопущення трансляції цьогорічного Чемпіонату світу в Україні.

Про причини і наслідки такого рішення та про те, чи подивляться таки українці футбол — у матеріалі Громадського.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Художник з Києва намалював альтернативні плакати до ЧС з футболу у Росії

Популізм

Проект згаданої Постанови внесли в Комітет четверо депутатів: Олег Березюк від «Самопомочі» і «радикали» Олег Ляшко, Андрій Лозовий та Ігор Мосійчук:

«У нас триває війна із Росією. Щодня ми стикаємося із агресією з їхнього боку. Як ми можемо транслювати те, що відбувається в них? Ви уявляєте собі трансляцію подій з нацистської Німеччини на території Великої Британії? Я — ні», — прокоментував Громадському нардеп Ігор Мосійчук.

7 червня Рада проект постанови не підтримала. За — лише 142 депутати. Чемпіонат світу починається рівно за тиждень. А отже, до початку мундіалю законних заборон не існуватиме. Утім, ініціатива видавалася популістською від самого початку, стверджують експерти.

«Щоб по-справжньому забороняти таку трансляцію, потрібно було це зробити через РНБО шляхом накладання санкцій. Шлях, яким пропонувалося заборонити показ матчів Чемпіонату світу в Україні, — через постанову Верховної Ради, — доволі сумнівний, адже юридично ніхто не міг і не був би покараний», — аналізує законну силу ініціативи медіаюристка Тетяна Котюжинська.

До того ж, якщо футбольні матчі не транслюватимуться на українському телебаченні, вболівальники знайдуть можливість дивитися гру на піратських сайтах або через супутник. Це будуть італійські, англійські, арабські чи навіть російські коментатори.

Народні депутати від «Радикальної партії» Ігор Мосійчук (у центрі) та її лідер Олег Ляшко (праворуч) — двоє з чотирьох авторів проекту постанови Ради про недопущення трансляції цьогорічного Чемпіонату світу в Україні (на фото — засідання Ради, Київ, 16 березня 2016 року) Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

Неточні формулювання

У тексті проекту постанови йдеться, що «заходи, які відбуватимуться на території Російської Федерації, порушують законні права та інтереси громадян України». Отож, немає прямої заборони здійснення показу матчів. Існує лише визнання факту, що футбольні трансляції із Росії є порушенням прав громадян України.

«У теорії, якщо б таку трансляцію почав якийсь телеканал чи навіть паб, адже йдеться не лише про телебачення, тоді б, наприклад, у випадку з медіа могли б подати звернення до Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Далі — перевірка, штраф і можливість оскаржити штраф у суді. Реально низька ймовірність покарання», — наголошує медіаюристка Тетяна Котюжинська.

Ще більше неточностей виникало у відносинах із всесвітньою футбольною конфедерацією — ФІФА. У статуті організації йдеться: «асоціації-члени ведуть свої справи незалежно, без будь-якого неправомірного впливу з боку третіх сторін». Такими третіми особами футбольні чиновники вважають і державні органи влади країн-членів ФІФА.

«Верховна Рада має право ухвалювати будь-які законопроекти, що стосуються діяльності країни. Якими могли би бути наслідки, я не знаю. Втім, моральне та психологічне право встановлювати такі обмеження ми маємо, адже йдеться про країну-агресора. А надто, що ми маємо закон, який визнає Росію такою», — підтримує телебойкот президент Федерації футболу України, а сумісництвом — народний депутат Андрій Павелко («Блок Петра Порошенка»).

Офіційне ігнорування

Делегація Федерації футболу України на російський мундіаль не поїде. Про це Андрій Павелко неодноразово заявляв. Днями стало відомо, що українські футбольні чиновники ще й відмовилися від квиткової квоти на матчі Чемпіонату світу та скасували можливість акредитації українських журналістів на подію. Однак українці на мундіалі будуть.

4 червня віце-спікерка Верховної Ради Ірина Геращенко повідомила, що близько 5 тисяч громадян України купили квитки на Чемпіонат світу з футболу-2018 у Росії, попри неодноразові попередження про небезпеку поїздок у РФ. Це можна було зробити напряму через сайт ФІФА.

«Не дивуйтеся, якщо потім вас затримають за наркоторгівлю чи ще за якісь фейкові звинувачення. Якщо тих 5 тисяч фанатів поїдуть до Росії і потраплять у халепу, держава Україна їх не повинна визволяти, адже вони самі роблять свій вибір», — попереджає вболівальників автор заборонної Постанови, народний депутат Ігор Мосійчук.

Президент Федерації футболу України та народний депутат Андрій Павелко особисто підтримує бойкот телетрансляції, а делегація ФФУ на російський мундіаль не поїде (на фото — Павелко (в центрі) в залі засідань Верховної Ради, Київ, 7 вересня 2017 року) Фото: УНІАН

Де дивитися футбол

Телеканал «Інтер» є власником прав на показ матчів російського Чемпіонату світу.

Після відмови від трансляції змагання Суспільним телебаченням та профільним телеканалом «Футбол», узимку цього року перспективи трансляції головної футбольної події року опинилися під загрозою. Остаточне рішення про показ турніру на українському телебаченні ухвалили лише 29 травня — за два тижні до старту Чемпіонату світу.

«Інтер» запевнив: російських коментаторів на українському телебаченні не буде. Матчі Чемпіонату світу коментуватимуть Роман Кадемін, Олександр Тингаєв, Олександр Сукманський та Юрій Кириченко.

Поділитись: