«Загроза вибуху була свідомо неправдивою»: ICAO підготувала звіт про вимушену посадку літака Ryanair у Білорусі

Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) підготувала звіт про екстрену посадку у Мінську літака Ryanair, у якому летів білоруський опозиціонер Роман Протасевич.

Про завершення звіту організація повідомила 17 січня, а тепер «Радіо Свобода» наводить деталі доповіді.

Так, 17 січня ICAO передала звіт 193 країнам-членам міжнародної організації. Деталей документа не навели, лише зазначили, що засідання організації заплановане на 31 січня — тоді мають вирішити, чи треба вживати певних заходів за результатами звіту.

Тоді ж Рада ICAO розгляне запит щодо того, що держава вважає незаконними обмеження та санкції, які на неї наклали після екстреної посадки літака.

За даними «Радіо Свобода», у доповіді йдеться, що загроза вибуху на літаку «була свідомо неправдивою».

«Оскільки ані бомби, ані доказів її існування не було знайдено під час огляду перед вильотом з Афін, Греція, а також після обшуків літака в Білорусі та Литві, вважається, що загроза вибуху була свідомо неправдивою», — наводять цитату з документа.

Водночас експерти не ідентифікували жодну людину чи державу як джерело незаконного обману. Зазначається, влада Білорусі не співпрацювала з розслідуванням, приховувала важливу та не зберігала важливу інформацію.

Посадка літака та затримання опозиціонера

23 травня 2021 року в Мінську затримали білоруського опозиціонера та співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту.

Літак Ryanair у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу.

Протасевичу інкримінують нібито розпалювання соціальної ворожнечі й підбурювання до масових заворушень. А Сапега нібито зізналася у веденні одного з Telegram-каналів, які білоруський режим вважає екстремістськими. Там публікували, зокрема, особисті дані силовиків.

Вимушену посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й УкраїнаКраїни ЄС і Велика Британія вирішили закрити своє небо для білоруських літаків, а ще запровадили санкції проти білоруського режиму. Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 26 травня 2021-го.