ENRU

Загадковий Самковий: Кого ГПУ затримала на хабарі та до чого тут НАБУ

19 травня речниця Генерального прокурора повідомила про затримання на хабарі чинного працівника Національного антикорупційного бюро. В НАБУ цю інформацію спростували і звинуватили речницю ГПУ в брехні. У понеділок 22 травня суд заарештував підозрюваного на два місяці. Минуло 3 дні, а у правоохоронних органах і досі не роз’яснили усіх деталей інциденту.

ГПУ звинувачує НАБУ

Увечері 19 травня прес-секретарка генерального прокурора України Лариса Сарган заявила, що слідчі ГПУ разом зі Службою безпеки України затримали співробітника Національного антикорупційного бюро. За її словами, його підозрюють в одержанні 150 тисяч доларів хабара.

«На Сумщині співробітник НАБУ разом зі своїм спільником вимагали від власниці торговельної марки та мережі магазинів 300 тисяч доларів США за припинення стосовно неї кримінального переслідування та закриття кримінального провадження <…> На отриманні (частини – ред.) цієї суми – 150 тисяч доларів – співробітник НАБУ та його спільник і були сьогодні затримані працівниками прокуратури Сумщини та СБУ», — написала Сарган у Facebook.

Майже одразу в НАБУ заперечили цю інформацію і звинуватили речницю генпрокурора у розповсюдженні недостовірної інформації. «Жодного із чинних співробітників Національного антикорупційного бюро наразі не затримано. Інформація, поширена прес-секратарем пана Луценка, є хибною», — заявили в прес-службі бюро.

У відповідь на це Сарган зі словами «далі буде…» опублікувала скріншот з сайту електронних декларацій, де вказане прізвище — Самковий Олександр Іванович. Згідно реєстру, Самковий у 2016 році працював у Національному антикорупційному бюро. Дата подання виправленої річної декларації: 16 квітня 2017 року.

В декларації Самкового вказано і посаду — «заступник начальника відділу оперативно-технічного управління НАБУ». За рік він заробив 575 тисяч гривень зарплатні й 74 тисячі гривень пенсії. Та 16 квітня НАБУ оголосило конкурс на вже вакантну посаду того самого «заступника керівника оперативно-технічного управління».

У гру вступає СБУ

22 травня керівники обох правоохоронних відомств — Генпрокуратури і НАБУ — зустрілися на антикорупційній конференції. Юрій Луценко та Артем Ситник потисли один одному руки. Після конференції Ситник зазначив, що не обговорював із Луценком інцидент. Утім визнав, що Самковий дійсно працював у антикорупційному бюро, але звільнився в лютому 2017 року. А до того більше 20 років працював в СБУ.

«Безпосередньо в нас він працював у аналітичній службі. На якомусь етапі підійшов і сказав, що не справляється зі своєю роботою. Наскільки я знаю, після цього він повернувся назад до СБУ. В нас є така інформація, але не певен, наскільки вона відповідає дійсності. У нас він не працює з лютого» — заявив Ситник та додав: у відомстві і досі не отримали офіційних даних щодо затриманого.

«Ми бачимо інформацію лише зі ЗМІ та зі сторінки пані Сарган, адже ГПУ нам досі не надіслала жодного офіційного повідомлення».

Пізніше НАБУ оприлюднили документи, що підтверджують звільнення Самкового з НАБУ 28 лютого 2017 року.

Луценко у свою чергу запевнив, що у прокурорів було достатньо підстав, щоб називати підозрюваного чинним співробітником НАБУ.

«У ході законного прослуховування його телефонів, підозрюваний розповідав, що зараз працює у певних напрямках роботи НАБУ. Також він не подав декларацію про те, що перестав працювати у правоохоронному органі, як того вимагає закон», — заявив генпрокурор, визнавши, що в тексті підозри фігурував таки колишній співробітник НАБУ, а не чинний.

«У підозрі, яку я підписав вчора, він фігурує як екс-працівник правоохоронних органів, який вимагав хабар для чинних працівників правоохоронних органів. У ході слідства це може бути якось по-іншому кваліфіковано».

Директор НАБУ Артем Ситник (ліворуч) та генпрокурор Юрій Луценко (праворуч) зустрілися на антикорупційній конференції, але запевнили, що інцидент із затриманням не обговорювали Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Що це було?

Історія із затриманням Самкового, що розгорнулася у публічній площині, виглядає відлунням минулорічного конфлікту між відомствами.

У серпні 2016-го прокурори ГПУ з департаменту захисту економіки прийшли до офісу НАБУ для проведення обшуків, але їх туди не пустив спецназ НАБУ. Предметом конфлікту стали матеріали, які стосувалися прослуховування телефонів співробітників ГПУ.

Вже за тиждень між співробітниками ГПУ та детективами НАБУ сталася бійка, після чого двох «технічних» працівників антикорупційного бюро забрали до офісу Генпрокуратури і допитували їх 11 годин. Напередодні слідчі ГПУ виявили квартиру, в якій працівники НАБУ здійснювали спостереження за посадовцями Генпрокуратури. Тоді розслідувати міжвідомчий конфлікт між ГПУ і НАБУ доручили Службі безпеки України.

Сьогодні ж і Ситник, і Луценко переконують: затримання та арешт екс-працівника НАБУ не стане продовженням конфлікту.

Утім, у цій історії більше запитань, аніж відповідей.

Чому Генеральна прокуратура досі не опубліковала офіційної заяви щодо особи затриманого? Чому речниця генпрокурора назвала затриманого діючим співробітником НАБУ, якщо в тексті підозри він значиться «екс-працівником правоохоронного органу»? Чому Самковий не вказав у своїй електронній декларації факт звільнення з НАБУ, як цього вимагає закон?

Громадське надіслало відповідні інформаційні запити до Генпрокуратури та Національного антикорупційного бюро.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram