Західні танки та далекобійні ракети: що потрібно ЗСУ для звільнення територій

За останній рік Захід надав Україні чималу кількість зброї та техніки. Це допомогло зупинити наступ окупантів і навіть відвоювати територію на окремих напрямках. Проте для успішних контрнаступів у 2023 році Силам оборони потрібна нова військова допомога.
Розповідаємо, яка саме і чи готові її надати західні партнери.
Що потрібно для наступу?
Торік у листопаді заступник голови Офісу президента Михайло Подоляк казав, що Україні потрібно 150-200 танків, близько 300 одиниць бронетехніки, 100 артилерійських систем, 10-15 протиракетних систем, а також 50-70 реактивних систем залпового вогню, серед яких мають бути й американські HIMARS.
А вже у грудні головнокомандувач Збройних сил Валерій Залужний розповідав, що для виходу на рубежі 23 лютого 2022 року Силам оборони потрібні додаткові 300 танків, 600-700 бойових машин піхоти та пів тисячі гаубиць.
Згодом міністр оборони Олексій Резніков уточнив, що Залужний говорив про потреби української армії лише для однієї операції. Водночас для перемоги у війні українцям потрібно значно більше техніки.
Танки
Західні партнери вже передавали Україні танки, але лише радянські зразки різних модифікацій. За підрахунками Oryx, із початку повномасштабного вторгнення Україна отримала 410 радянських танків. Зокрема, Польща надала Україні 260 танків Т-72.
Попри це, танків західного виробництва Україна поки що не отримувала. Лише в січні цей процес зрушив з мертвої точки: на початку місяця Франція пообіцяла Україні бойові машини піхоти AMX-10 RC, які також називають колісними танками.

Таку техніку зазвичай використовують для розвідувальних завдань у небезпечних умовах або для вогневої підтримки. Основним озброєнням цих танків є гармата калібру 105 мм, встановлена в башті. Також машина оснащена кулеметом ANF1 калібру 7,62 мм.
Цих танків Україна ще не отримала: 12 січня міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню пообіцяв передати їх упродовж двох місяців. Скільки буде одиниць AMX-10 RC — поки не відомо.
Згодом міністр оборони Великої Британії Бен Воллес оголосив, що Лондон надішле Силам оборони України 14 танків Challenger 2. Головна ударна сила цих машин — 120-міліметрова гармата.

Цей танк має доволі важку машину, а з комплектами додаткового захисту є одним із найважчих у світі. Challenger 2 значно молодший за танки Leopard 2 та Abrams, він розроблявся на рубежі 1980-90-х років, а на озброєння його взяли лише 1998-го.
Ще одне ймовірне підсилення для ЗСУ — танки Leopard німецького виробництва. Вони озброєні гарматою 120 мм або 105 мм та двома кулеметами калібру 7,62 мм. Танки не нові. До 1984 року з конвеєра зійшло понад 4,5 тисячі. Leopard 2 почали випускати 1979-го року, їх виробили більш як три тисячі.
А втім, на нинішньому «Рамштайні» керівники оборонних відомств понад 50 держав поки не дійшли згоди щодо постачання основних танків.

У першій половині січня президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Україна отримає від поляків роту танків Leopard.
Згодом глава МЗС Дмитро Кулеба уточнив, що вже 5 країн готові передати Україні Leopard, але для цього Німеччина має надати згоду на їх реекспорт.
Під час виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі канцлер Німеччини Олаф Шольц пообіцяв продовжувати підтримку України, але ухилився від відповіді на запитання щодо надання українцям танків Leopard.
За даними журналістів Süddeutsche Zeitung, Шольц нібито готовий передати Україні основні бойові танки Leopard 2, але за однієї умови: якщо США нададуть українцям свої основні бойові танки типу Abrams. Однак 20 січня в німецькому уряді заперечили зв’язок між постачанням німецьких танків до поставок американських.
Зрештою премʼєр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив: якщо найближчим часом його країна не отримає від Німеччини дозвіл на реекспорт танків Leopard 2 до України, то «вчинить так, як треба».
А ще Сили оборони можуть отримати американські танки M1 Abrams. Залежно від модифікації, вони оснащені гарматою 105 мм або 120 мм, а також трьома кулеметами.

А втім, американці, схоже, поки не поспішають оголошувати про передання Україні цих танків. За даними CNN, таке рішення не пов’язане з побоюванням ескалації у відносинах з росією чи з ризиками, що до росіян потрапить важке американське озброєння.
У Міноборони США припускають, що українцям буде важко експлуатувати та обслуговувати 70-тонний американський танк Abrams.
«Це зовсім інша система, ніж те покоління танків, із якими вони [українці] зараз працюють. Нам довелося б почати значну програму навчання для їхньої армії. Тут не можна сказати: “Гей, ми відправляємо вам Abrams сьогодні, а ви будете битися на ньому вже завтра!”» — пояснив генерал-майор армії у відставці Патрік Донахо.
Заступник міністра оборони США з питань політики Колін Кал під час візиту до Києва заявив, що в США продовжать дискусії щодо типів і кількості західних танків, які необхідні Україні.
Чиновник наголосив, що Abrams — це «дуже складне і дороге обладнання, яке дуже складно утримувати, тому незрозуміло, чи вони є найкращою відповіддю».
Бронемашини
На початку січня канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент США Джо Байден анонсували, що передадуть Україні десятки західних бойових машин піхоти. Така техніка може перевозити війська та забезпечувати безпосередню підтримку атаки, зокрема проти танків ворога.
Американці вирішили надіслати 50 бойових машин піхоти M2 Bradley, а німці — до 40 БМП Marder. Німеччина обіцяє надати машини до кінця березня. Згодом США анонсували, що передадуть ще 59 Bradley.
За підрахунками Oryx, із 24 лютого 2022-го Україні надали близько 300 бойових машин піхоти, із яких 250 — радянських зразків.
Також Україні обіцяють й інші види бронемашин, зокрема бронетранспортери. На відміну від БМП, ця техніка може перевозити солдат на полі бою, але має легше озброєння, таке як великокаліберні кулемети, які здебільшого використовують для самооборони.
Так, Франція пообіцяла Україні бронетранспортери ACMAT Bastion. Їх французькі спецпризначенці застосовують із 2012 року переважно в Африці.

А США анонсували, що нададуть Києву 90 бронетранспортерів Stryker. Ці восьмиколісні машини рухаються тихіше, ніж БМП Bradley, та перевозять більше військових: дев’ятьох солдатів порівняно з шістьма у стандартному M2 Bradley.

США регулярно відправляли Stryker в Ірак. Вони оснащені кулеметом калібру 50 мм. Не такі потужні, як танки, однак їздять і по снігу, і по бруду, і по піску. Але їхня мобільність на бездоріжжі дещо обмежена через відсутність гусениць.
Далекобійні ракети
Ще однією важливою умовою успішного наступу є далекобійні ракети, які можуть знищувати російські бази в тилу. Наприклад, американські балістичні ракети ATACMS можна запускати з систем M270 MLRS та HIMARS, які вже є на озброєнні ЗСУ. Ці ракети летять на відстань до 300 кілометрів.

У жовтні CNN із посиланням на джерела писало, що українська сторона, намагаючись переконати адміністрацію президента США Джо Байдена, просила надати ракети ATACMS з умовою погоджувати цілі для них. Проте їх тоді так і не надали.
А вже в січні заступник міністра оборони США з питань політики Колін Кал заявив, що США продовжують дискусію з українською владою щодо типу ракет великої дальності, але на цьому етапі війни вже визнають потребу в них.
Після цього видання Politico заявило, що до нового пакета допомоги США можуть увійти ракети GLSDB, які вражають цілі на відстані 150 кілометрів. Їх теж можуть запускати з уже наявних в Україні ракетних систем M270 чи HIMARS.
Інша зброя
Україна вже отримує західні зразки гаубиць, які були необхідні ще з весни під час важких боїв на Донбасі. Наприклад, США передали понад 210 гаубиць M777, здатних стріляти на відстань до 40 кілометрів.

Крім Сполучених Штатів, Україна отримує гаубиці від інших держав. Наприклад, у січні Данія пообіцяла віддати Україні всі свої 19 самохідних артилерійських установок калібру Caesar, а Польща ще з літа надає Києву САУ «Краб».
Але поки що Київ так і не отримав іншу важливу зброю — винищувачі. У січні колишній головнокомандувач сил НАТО в Європі Джеймс Ставрідіс заявив, що Захід має надати Україні бойові літаки МіГ-29 та F-16.

І якщо свої радянські винищувачі МіГ-29 Словаччина може найближчим часом все ж передати Україні, то із західними літаками ситуація складніша.
Так, речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат зазначав, що перемовини щодо отримання винищувачів F-15, F-16 або F-18 ведуться. Заступник голови Пентагону Колін Каль наголосив, що на постачання літаків для ЗСУ підуть роки, тому краще зосередитися на поточних завданнях.
А втім, міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра стверджує, що його країна готова розглянути ймовірність передати Україні винищувачі F-16, якщо буде такий запит від Києва.
- Поділитися: