Громадська організація «Громадське телебачення» виступає проти законопроєкту про «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації» (далі — законопроєкт щодо дезінформації). 

Ми, журналісти незалежного медіа, яке не має власників нагадуємо, що право на інформацію є конституційним правом українців. Вважаємо, що завдання держави — захищати це право, а не обмежувати його, що по суті пропонує законопроєкт. 

Механізми, закладені у законопроєкті, — це спроба запровадити державний контроль над обігом інформації, який у демократичній державі має бути вільним. Законопроєкт по суті пропонує запровадження цензури. 

На нашу думку, він передусім завдасть удару по невеликих, незалежних ЗМІ, особливо у регіонах. По тих, хто планує, або міг би відкривати нові медіапроєкти. І жодним чином не вплине на роботу великих медіахолдингів, якими здебільшого володіють олігархи, використовуючи медіа, як інструмент впливу на політиків і суспільство. 

Ані проблеми непрозорої медіавласності, ані проблеми дезінформації законопроєкт не вирішує. 

Ми переконані, що питання дотримання професійних стандартів є виключно компетенцією журналістського саморегулювання, а не держави. Все, що потрібно від держави, — це не перешкоджати журналістам та захищати їх від нападів і тиску. 

Знайдіть убивць і замовників убивств наших колег, розслідуйте та попереджайте напади та погрози, а не погрожуйте нам через закон відповідальністю за викриття корупційних схем та зловживання владою. 

Українське законодавство має механізми для захисту від неправдивої інформації, а також механізми захисту національної безпеки, про що теж згадується в законопроєкті.

Ми глибоко переконані, що недобросовісні медіа мають нести так звану політичну відповідальність, коли їх просто припиняють читати/дивитись/слухати через поширення ними дезінформації. Штрафами та кримінальною відповідальністю цього не вирішити. Довіра аудиторії має стати головним мірилом для медіа. Аудиторія ж повинна мати можливість мислити критично і самостійно ухвалювати рішення. 

«Громадське телебачення» вважає, що законопроєкт неможливо доопрацювати, тому закликаємо авторів відкликати його і визначитися, яку саму проблему має вирішувати подібний закон. Натомість колег закликаємо почати широку дискусію щодо дотримання журналістських стандартів та створення саморегуляторного органу, який мав би довіру. 

Поділитись: