Презентований Міністерством соціальної політики законопроект, яким пропонуються більш жорсткий контроль за використанням фізичних осіб-підприємців (ФОП) замість найму працівників, несе загрозу розвитку ІТ-галузі.

Про це повідомляють у галузевій бізнес-асоціації «ІТ Асоціація України».

«Міністерство соціальної політики пропонує відійти від наявного формату співпраці з фахівцями, натомість наймати їх на роботу. Відповідний проект закону міністерство опублікувало на своєму сайті. Асоціація вважає, що для української ІТ-індустрії цей законопроект є неприйнятним, адже він ставить під загрозу розвиток галузі», — повідомляють в асоціації.

Там зазначають, що наразі більшість ІТ-фахівців працюють зі своїми фактичними роботодавцями через схему використання ФОПів, що працюють на третій групі спрощеної системи оподаткування. На думку асоціації, це дозволило галузі зростати на 27% щороку та експортувати послуг за кордон загальна вартість яких складає 4,1 мільярда доларів на рік.

«Спрощена система оподаткування (3-я група) є фактично єдиною реальною конкурентною перевагою в країні з високим рівнем корупції та низьким рівнем якості життя (війна, медицина, освіта, інфраструктура) на противагу спеціальним податковим режимам для креативних професій в країнах-конкурентах», — додають у ІТ-асоціації.

Там також запропонували уряду створити спеціальну, окрему групу спрощеної системи оподаткування виключно для ІТ-працівників як альтернативу тотальним перевіркам ФОПів.

Зазначимо, що причиною того, що деякі компанії замість того, щоб наймати працівників, укладають з ними цивільно-правову угоду як з ФОПами є те, що таким чином роботодавець зменшує свої податкові зобов’язання. Зокрема, він звільняється від сплати 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівників. Крім цього, укладання таких угод позбавляє роботодавця низки обов’язків щодо соціальної підтримки працівників.

Нагадаємо, 15 лютого на сайті Мінсоцполітики опублікували законопроект, яким пропонується запровадити більш жорстку систему контролю за діяльність ФОПів. Зокрема, у проекті забороняється використовувати ФОПи замість найму працівників. В уряді уточнили, що у разі ухвалення закону, працівникам ІТ-сфери та фрілансерам «нічого не загрожує».

Також законопроект зобов’язує у разі виявлення замаскованих трудових відносин укладати між працівником та роботодавцем трудовий договір, зокрема на певний визначений час (наприклад, час виконання аутсорсингового завдання).

Поділитись: