В уряді заявили, що боротьба з використанням ФОПів замість найму не стосуватиметься працівників ІТ

Ініціатива Міністерства соціальної політики України щодо боротьби зі схемою використання фізичних осіб—підприємців замість найму працівників на роботу не вплине на діяльність працівників ІТ—сфери та фрілансерів.

«Система ФОП створена для малого бізнесу — і її будемо захищати. Зараз було б правильно сісти за стіл обговорення... Я ніколи не дозволю зробити шкоду маленьким підприємствам в Україні», — повідомив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час виступу в ефірі одного з українських телеканалів.

В уряді повідомили, що «будуть захищати» зростання маленьких підприємств, зокрема у галузі ІТ, тому запропонований Мінсоцполітики законопроект не має нашкодити цим галузям.

«Хто критикує законопроект? Айтішники, журналісти-фрілансери. Хочу заспокоїти: про них мова не йде. Мова про тих роботодавців, які намагаються мінімізувати податкові виплати, використовуючи ті інструменти, які держава дає не на підтримку великого бізнесу, а на підтримку малого», — повідомив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Нагадаємо, 15 лютого на сайті Мінсоцполітики опублікували законопроект, яким пропонується запровадити більш жорстку систему контролю за діяльність ФОПів. Зокрема, у проекті забороняється використовувати ФОПи замість найму працівників.

Також законопроект зобов’язує у разі виявлення замаскованих трудових відносин укладати між працівником та роботодавцем трудовий договір, зокрема на певний визначений час (наприклад, час виконання аутсорсингового завдання).

Раніше повідомлялось, що Державна служба з питань праці оштрафувала низку компаній, які співпрацюють з ФОПами як зі своїми співробітниками. Проте пізніше цю інформацію спростували.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Держава перевірятиме компанії, що працюють з ФОП, щоб закрити дефіцит Пенсійного фонду

Зазначимо, що причиною того, що деякі компанії замість того, щоб наймати працівників, укладають з ними цивільно-правову угоду як з ФОПами є те, що таким чином роботодавець зменшує свої податкові зобов’язання. Зокрема, він звільняється від сплати 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівників. Крім цього, укладання таких угод позбавляє роботодавця низки обов’язків щодо соціальної підтримки працівників.