Законопроект про державну мову передбачає створення державою курсів української мови для людей, які її не знають, але зобов'язані володіти відповідно до закону.

Законопроект про державну мову передбачає створення державою курсів української мови для людей, які її не знають, але зобов'язані володіти відповідно до закону.

Про це в ефірі Громадського заявив Тарас Шамайда, співкоординатор руху «Простір свободи», один з авторів проекту закону №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

«Ті громадяни, які не мали можливості (вивчити українську мову, ред.), не закінчили українські школи, виші, в радянські часи не вивчали мову, або приїхали з інших територій… і вони хочуть зайняти посаду, яка потребує знання української мови, то держава повинна забезпечити володіння державною мовою», — пояснив Шамайда.

Він пояснив, що для цього будуть створенні спеціальні курси. Передбачається, що вони будуть безкоштовні.

«Для тих, хто не опанував, держава повинна забезпечити ось такі курси — які зараз роблять громадські активісти, інші ентузіасти, безкоштовні курси української мови… Це все таки обов’язок держави, а не волонтерів», — зазначив експерт.

Шамайда додав, що це буде визначено законом і буде безкоштовно для «людей, які не мали можливості раніш опанувати мову».

Нагадаємо, 4 жовтня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №5670-д, який визначає статус української мови як офіційної державної мови в Україні і передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення норм закону.

За відповідний проект «Про забезпечення функціонування української мови як державної» на пленарному засіданні Ради 4 жовтня проголосував 261 народний депутат.

Закон про мову покликаний унормувати законодавство України про мову після того, як Конституційним судом був скасований ухвалений у 2012 році так званий закон «Колесніченка-Ківалова». Він передбачав можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%.

28 лютого Конституційний суд України визнав ухвалений у 2012 році Закон «Про засади державної мовної політики», який відомий як мовний закон «Ківалова-Колесніченка», незаконним. Йдеться про рішення у справі за поданням 57 народних депутатів  щодо відповідності Конституції цього закону.

Закон «Про засади державної мовної політики», який внесли колишні депутати Вадим Колесніченко та Сергій Ківалов, набув чинності у 2012 році.

У лютому 2014 року Рада скасувала закон про регіональні мови, однак тоді в. о. президента Олександр Турчинов відмовився підписувати це рішення.

Отже, закон до 28 лютого 2018 року був чинний. Цей закон передбачав можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність національних меншин перевищує 10 %. Низка обласних та місцевих рад визнали російську мову регіональною. Окрім того, регіональною у західних областях було визнано угорську мову, молдовську та румунську.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ігри патріотів: як закон про захист мови став інформаційним прикриттям продовження спецстатусу Донбасу

Поділитись: