Депутати кілька місяців відкладали створення Антикорупційного суду, щоразу знаходячи різні причини й пояснення. 7 червня Верховна Рада все ж підтримала створення нового органу. 315 депутатів проголосували «за». Навіщо Україні потрібен Антикорупційний суд, пояснює Громадське.

Вироки

Створення Антикорупційного суду повинно завершити всю антикорупційну реформу, яка почалася в Україні у 2015 році. Керівництво НАБУ й Антикорупційної прокуратури стверджують, що саме через відсутність незалежного Антикорупційного суду детективи та прокурори не можуть довести резонансні справи до обвинувальних вироків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не маю ілюзій, що влада облишила спроби нас знищити — інтерв'ю з директором НАБУ Артемом Ситником

За два роки існування, детективи НАБУ завершили розслідування 127 справ і передали їх до суду. Однак третину з них суди навіть не почали розглядати. Лише у 29 справах ухвалили судові рішення, але більшість із них — це угоди про визнання винуватості з другорядними учасниками корупційних схем. Засудили трьох осіб.  

Приміром, у гучній справі екс-голови Державної фіскальної служби Романа Насірова засідання відбувається один раз на місяць, за півроку прокурори не встигли навіть прочитати обвинувальний акт. Якщо така ситуація не зміниться, то справу Насірова розглядатимуть роками.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Піти по-англійськи: чому обвинуваченого Романа Насірова звільнили з ДФС

Гроші

Без створення Антикорупційного суду Україна не отримає щонайменше 3 мільярди доларів.

По-перше, йдеться про черговий транш кредиту МВФ — 1,9 мільярдів доларів. Створення АКСУ — ключова вимога Фонду для надання кредиту.

По-друге, Європарламент може відкликати рішення про надання Україні 1 мільярда євро (1,16 мільярдів доларів) макрофінансової допомоги.

Гроші Україні потрібні. Без них буде складно втримати курс гривні та виконати план доходів державного бюджету. За перші три місяці до державної скарбниці надійшло на 6 мільярдів гривень менше від запланованого.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Дефолт або гроші Китаю: чому Україні загрожує криза і що з цим робити

Імідж

На створенні Антикорупційного суду в Україні наполягає не тільки МВФ. З вимогою створити нову інституцію до української влади вже офіційно звернувся державний департамент США, а також країни Великої сімки — ключові партнери України в протистоянні російській агресії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Найбільша загроза для судової реформи — це корупція» — голова Венеціанської комісії

На підтримку України вони запровадили економічні санкції проти Росії та регулярно продовжують їхню дію. Ігноруючи вимоги західних партнерів, Україна ризикує втратити довіру й отримати імідж failed state, підтримка якого позбавлена сенсу.

 

Поділитись: