Культура / Театр

«Ми збираємось підкорювати Марс, а на цій планеті помирає Сенцов» — режисерка «Театру.doc»

3 липня, 2018 15:36
Культура/Театр/«Ми збираємось підкорювати Марс, а на цій планеті помирає Сенцов» — режисерка «Театру.doc»
Зберегти
Вигляд
Режисерка «Театр.doc» Зарема Заудінова: «Наш театр став відділом болю. 16 років його існування — це насправді й***на історія нової Росії».

«Театр.doc» — московський незалежний театр документальної п'єси, заснований 2002 року драматургами Михайлом Угаровим та Оленою Грєміною. Протягом усього існування «Театр.doc» перебуває в умовах жорсткого тиску з боку російської влади. Зокрема 31 грудня 2014 року московська поліція розгромила приміщення театру під час показу фільму про Майдан, а 18 червня 2018 року в Москві затримали акторів, які роздавали листівки на підтримку українського політв'язня, кінорежисера Олега Сенцова.

Ти живеш у Росії, ти проти війни, але зробити з нею нічого не можеш. Але це не скасовує твоєї громадянської відповідальності. Тому я йду і щохвилини пам'ятаю, що в мене в рюкзаку — російський паспорт 

Режисерка «Театр.doc» Зарема Заудінова приїхала до Києва, щоб домовитися про гастролі в жовтні, а ще — просто відпочити й «перезавантажитися». Про театр як біль, як любов, як життя і смерть — у розмові з Громадським.

Зарема в Києві вже втретє. «Коли приїжджаєш до Києва, тебе прибиває до землі війною. Ти неначе тягнешся асфальтом. Ти живеш у Росії, ти проти війни, але зробити з нею нічого не можеш. Але це не скасовує твоєї громадянської відповідальності. Тому я йду і щохвилини пам'ятаю, що в мене в рюкзаку — російський паспорт».

Зарема весь час на телефоні: «Театр.doc» знову шукає нове приміщення. Проблеми з місцем для репетицій та вистав почалися восени 2014 року, коли Департамент майна Москви достроково розірвав договір оренди, хоча за приміщення сплатили, пояснивши це «неузгодженим переплануванням частини приміщення».

Ураховуючи всю постправду, коли абсолютно розмито, де правда, а де фейк, хто збрехав, де збрехав — брешуть усі, для мене важливо називати речі своїми іменами. І кат — це кат 

Попри те, що на захист театру стали відомі культурні авторитети, зокрема британський драматург Том Стопард, а також російська Спілка письменників, «Театр.doc» змушений був переїхати.

Зарема пояснює утиски з боку влади особливою чесністю «Театр.doc»: «Тепер сказати, що чорне — це чорне, а біле — це біле, — це вже висловлювання, і воно раптом стає політичним. Ураховуючи всю постправду, коли абсолютно розмито, де правда, а де фейк, хто збрехав, де збрехав — брешуть усі, для мене важливо називати речі своїми іменами. І кат — це кат».

Але тепер хронічними негараздами із приміщенням Зарему вже не налякати, адже цей рік розпочався для «Театр.doc» справжньою бідою: 1 квітня 2018 року Михайло Угаров раптово помер від серцевого нападу. Його дружина Олена Грєміна померла 14 травня 2018-го. Майже одночасна втрата обох учителів та лідерів стала важким ударом для театральної спільноти як у Росії, так і в Україні.

Зарема розказує, що Засновники «Театр.doc» Михайло Угаров та Олена Грєміна стали головними ідеологами нової театральної хвилі, пов'язаної із народженням сучасної драматургії, заснованої на документальному підході. Однодумці та послідовники «Театру.doc» — Іван Вирипаєв, Максим Курочкін, а також українці Ден та Яна Гуменні і Галина Джикаєва, засновники театру «Постплей».

Ми збираємося підкорювати Марс, а на цій планеті, в цьому людстві помирає Олег Сенцов, і ніхто не може йому допомогти! Але ж хтось мусить йому допомогти! 

На честь Олени Грєміної 18 травня 2018 року під посольством РФ у Києві українські театрали читали уривки з її п'єси «Заручини», заснованої на протоколах допитів у справі Олега Сенцова та Олександра Кольченка

«Ми збираємося підкорювати Марс, а на цій планеті, в цьому людстві помирає Олег Сенцов, і ніхто не може йому допомогти! Але ж хтось мусить йому допомогти!» — каже Зарема.

Гастролі «Театр.doc» у Києві плануються на жовтень. Приїдуть дві вистави: «Війна близько» Олени Грєміної та «Двоє в твоєму домі» Михайла Угарова.

Більше про:
# театр
# режисер
Пов`язані новини