«Старокраматорський машинобудівний завод», який виготовляв більшість комплектуючих для «Молотів» (стволи, горизонтальні та підйомні механізмами, козелки) співпрацює з Росією.

Про це йдеться в матеріалі Громадського.

Саме на деталі міномета, які виготовляв краматорський завод, здебільшого скаржились військові.

Окрім співробітництва із Міністерством оборони України завод виконував та продовжує виконувати замовлення Росії. «Старокраматорський машинобудівний завод» має свідоцтво співробітництва із компанією «Машинвестхолдинг», офіс якої розташований у Москві. Очолює її російський бізнесмен Михайло Каюков.

На сайті компанії зазначено, що вона шукає замовників для «СКМЗ» у Росії, та пропонує для них транспортно-розвантажувальне, коксохімічне, обладнання, устаткування загальнопромислового призначення, вузли та деталі коксових машин, які виробляє Старокраматорський машинобудівний завод.  Один із акціонерів українського заводу, депутат від Блоку Петра Порошенка Максим Єфімов не вважає це проблемою:

«Сьогодні в Краматорську, що не крути, хочемо ми цього чи ні, але всі машинобудівні підприємства працюють з Росією.  Спочатку був ринок і переключитися з одного ринку на інший неможливо миттєво», — зазначив депутат.

Голова комітету з питань національної безпеки та оборони Сергій Пашинський заявив, що не знав про співпрацю заводу із країною агресором:

«Чи працювали вони з Росією я цього не знаю і знати не хочу. Це не моя компетенція», — сказав Сергій Пашинський.

«Машинвестхолдинг» є офіційним представником у Росії ще однієї краматорської компанії — «Енергомашспецсталь». Згідно з реєстром юридичних осіб до 2016-го нею керував Максим Єфімов. Зараз він – її президент. Керівні посади в «Енергомашспецсталі» обіймають співвласник «Старокраматорського машинобудівного заводу» Сергій Близнюк — син колишнього губернатора Донецької області Анатолія Близнюка, та Людмила Ульященко, яка була співвласницею СКМЗ  до 2016 року. Кінцевим бенефіціаром «Енергомашспецсталі» є кіпрська EMSS Holdings Limited. Вона частково належить російській корпорації «Росатом», яка за даними РНБО не підпадає під українські санкції.

У 2015 році «Енергомашспецсталь» виготовила два фундаменти під головні двигуни російського малого ракетного корабля, який використовує військово-морський флот Російської федерації.

Та – звернулася у СБУ із проханням дозволити їх переправити в Росію. СБУ відповіла: «ні». І – на цьому зупинилася.

Кримінальне провадження Донецьке управління СБУ відкрило тільки після того, як «Енергомашспецсталь» замінила замовника з російської компанії на празьку — «Cilso International s.r.o». У провадженні йшлося про те що «Енергомашспецсталь» внесла завідомо неправдиву інформацію у документацію. Але невдовзі провадження закрили.

Президент ЕМСС та співвласник СКМЗ Максим Єфімов заявив, що не знав про цей інцидент, а наразі ніяких проблем з СБУ підприємство не має.

Нагадаємо, українські міномети «Молот» використовують з 2016 року. Дев’ять із них вибухнуло. 13 військовослужбовців загинули, більше 30 отримали важкі поранення.

Вранці 6 липня під час військових навчань на Рівненському полігоні стався вибух міномета «Молот».  Від вибуху загинули троє військовослужбовців 15 окремого гірсько-піхотного батальйону. Дев'ятеро бійців дістали поранення.

12 липня на комітеті з питань національної безпеки та оборони повідомили, що міномет вибухнув унаслідок подвійного заряджання.

Слідчі розглядали три версії вибуху: перша — людський фактор — подвійне зарядження міномета, друга — неналежний стан міномета «Молот», третя — неналежний стан міни, яка заряджалася.

Трьох військовослужбовців, які постраждали унаслідок вибуху міномета під час навчань на Рівненському полігоні, у вкрай важкому стані перевели до львівської лікарні.

Президент Петро Порошенко на час слідства заборонив використовувати міномети «Молот» на навчаннях до завершення розслідування. Рахункова палата перевірить завод «Маяк», який

виготовляє міномети «Молот». Нагадаємо, у липні 2016 року на полігоні «Широкий лан» через вибух міномета загинув військовий.

9 серпня 2017 року двоє військових загинули та ще п’ятеро були поранені поблизу Мар’їнки на Донбасі внаслідок вибуху міномета.

5 квітня 2018 року у Кривому Розі стався вибух на полігоні, унаслідок чого постраждали троє військових.

4 серпня 2017-го на Київщині на полігоні загинув військовий, ще 5 дістали поранення під час бойових стрільб.

Поділитись: