27 листопада в Естерсунді відбудуться перші гонки Кубка світу з біатлону сезону 2016-2017, де виступатиме збірна України

Уже сьогодні, 27 листопада, у шведському Естерсунді відбудуться перші гонки Кубка світу з біатлону сезону 2016-2017. До кінця сезону, 10 березня, на спортсменів і шанувальників біатлону чекатиме 9 етапів Кубка світу, чемпіонат Європи та чемпіонат світу.

У міжсезоння в українській команді відбулось чимало змін, що у будь-якому разі вплине на результати нинішнього, а можливо й наступного сезону, коли проводитиметься Зимова Олімпіада 2018 у Південній Кореї.

Тож до старту передолімпійського сезону журналісти Громадського зібрали коментарі фахівців щодо того, як все це позначилося на підготовці, які настрої панують у збірній нині, хто може стати лідером у жіночій та чоловічий команді, представники яких країн можуть стати головними конкурентами у боротьбі за найвищі нагороди, і, власне, чого очікувати вболівальникам від українських атлетів цьогоріч, а також прогнози на Олімпіаду.

Нестабільна жіноча четвірка

 

Жіноча збірна на момент старту змагань залишилася без сестер Віти і Валі Семеренко та Ольги Абрамової, а отже склад естафетного квартету цієї зими, прогнозовано, буде варіюватись.

Віта Семеренко народила дитину, тому пропускає і цей сезон – третій поспіль. Але у Віту вірять і всерйоз розраховують на її участь в Олімпіаді 2018. В якій формі зараз перебуває Валя Семеренко не знає ніхто. Перші етапи Кубка світу вона точно пропустить, а далі – вирішуватимуть тренери.

Віта і Валя Семеренко. Фото biathlon.com.ua

 

 Володимир Бринзак, президент Федерації біатлону України, перший віце-президент Національного олімпійського комітету України

Щодо Валі Семеренко – вона тренується, ми з нею на зв’язку, але не знаємо її фізичного стану. У кінці грудня буде передноворічний збір у Словенії, і, швидше за все, там ми її побачимо разом із командою. Тренери оцінять її стан, подивляться, на що вона здатна у цьому сезоні. Чи здатна вона виступати і боротись, чи вже з весни підключиться до команди, щоб готуватись до Олімпійських Ігор.

Що ж стосується Віти, то вона чекає на дозвіл лікарів після народження дитини. У всякому разі, вона буде проходити цю зиму у легкому навантаженні, щоб вже з весни почати серйозно готуватись до Олімпіади.

 

 Андрій Дериземля, колишній біатлоніст збірної України, багаторазовий чемпіон та призер чемпіонатів Європи, світу та етапів Кубка світу

Звісно, сестри Семеренко – це зірки світового біатлону, українського тим паче. Але наскільки я розумію, Валентина уже приступила до тренувань, можливо, ми її ще побачимо в цьому сезоні.

Значну частину сезону пропустить і Ольга Абрамова, яка отримала річну дискваліфікацію за мельдоній. Вже на початку лютого вона зможе повернутись до змагань, але її участь в Олімпіаді поки що лишається під питанням.

Ольга Абрамова. Фото biathlon.com.ua

 

 Володимир Бринзак, президент Федерації біатлону України, перший віце-президент Національного олімпійського комітету України

Щодо Ольги Абрамової, то тут все буде залежати від рішення Міжнародного олімпійського комітету. Вони хочуть розглянути положення про недопуск до Олімпійських Ігор спортсменів, які мали дискваліфікацію більше 6 місяців. Якщо це рішення ухвалять, то буде проблема. Якщо ні, то вона вже з 4 лютого може виступати у будь-яких змаганнях, в тому числі, і на Олімпіаді.

За таких обставин основне навантаження ляже на лідерів команди – Олену Підгрушну та Юлію Джиму. Обидві вони показали чудові результати у минулому сезоні. І їх блискучий виступ на передсезонних гонках в Шушені дає всі підстави розраховувати на нові перемоги. А от третій і четвертий номери естафетного квартету вже обиратимуть серед молоді.

Олена Підгрушна та Юлія Джима. facebook/olympicua

 

 Володимир Бринзак, президент Федерації біатлону України, перший віце-президент Національного олімпійського комітету України

Цього сезону розраховуємо на Олену Підгрушну, дуже в хорошій формі зараз і Юлія Джима – вона вилікувала свою хворобу весною, успішно пройшла літню підготовку, і зараз виглядає навіть краще за інших дівчат. Ми розраховуємо, в першу чергу, на них, а також на Анастасію Меркушину, Ірину Варвинець. Тобто, є у нас вже молода плеяда, яка готова боротись.

Анастасія Меркушина. Фото biathlon.com.ua

 

 Андрій Дериземля, колишній біатлоніст збірної України, багаторазовий чемпіон та призер чемпіонатів Європи, світу та етапів Кубка світу

В естафетну четвірку будуть підтягувати молодь: Юлію Журавок, Анастасію Меркушину. Дівчата привчили вболівальників до перемог і медалей, ми їх бачили свого часу і за відсутності Олени Підгрушної, і Віти Семеренко. Можливо, без лідерів це буде не надто стабільна «четвірка», але розраховувати на позитивні результати варто.

 

 Оксана Яковлева, колишня біатлоністка збірної України, багаторазова чемпіонка та призерка чемпіонатів світу та Європи

Так, жіноча збірна залишилася не в найсильнішому складі, але я на все дивлюся із оптимізмом. Кожна команда час від часу залишається без лідерів, і в такі моменти здається, що без них не вийде досягти високого результату. Але для того й існує тренерський штаб, щоб максимально швидко та якісно знайти заміну серед молодих спортсменів.

Хто буде лідером сезону? У жінок – тут картина непроста: норвезькі, німецькі, чеські, французькі, українські біатлоністки можуть нав’язати боротьбу за лідерство. Це ми зрозуміємо протягом сезону.

 

Експерименти з чоловіками

 

Українська чоловіча збірна поступається за кількістю здобутих нагород нашим біатлоністкам. Однак варто згадати «бронзу» Сергія Семенова на минулорічному Чемпіонаті світу, і непоганий старт минулого сезону капітана збірної – Дмитра Підручного. Артем Прима, Олександр Жирний і Віталій Кільчицький також покращили свої особисті досягнення в загальному заліку Кубка світу.

Сергій Семенов. Фото biathlon.com.ua

Тим не менш, зміни відбулись і в чоловічій збірній, але стосуються вони тренерського штабу. У квітні замість Надії Бєлової, яка протягом двох сезонів керувала командою, старшим тренером був призначений словак Юрай Санітра, який до цього привів до олімпійських медалей Анастасію Кузьміну і Павола Хурайту.

 

 Володимир Бринзак, президент Федерації біатлону України, перший віце-президент Національного олімпійського комітету України

Юрай Санітра – досвідчений тренер, з багатим досвідом підготовки чемпіонів-олімпійців. Думаю, він внесе щось нове в команду. Я бачу, що команда вже додала. Подивимось на результати взимку – і тоді зможемо конкретно оцінити.

Артем Прима. Фото biathlon.com.ua

 

 Віталій Кільчицький, біатлоніст збірної України

Юрай – позитивний тренер з величезним досвідом роботи. Його методики схожі на ті, що були у Надії Бєлової. Наразі тренер не ставить перед нами великих завдань, а наголошує на тому, що якісна підготовка дасть достойний результат. Головне – командна робота тренерів, масажистів, сервісменів. Після перших трьох етапів відбудеться аналіз виступів та корекція складу команди у підготовці до чемпіонату світу та Європи.

Юрай Санітра. Фото Biatlon-Info.sk

Якщо про результати української команди під керівництвом словацького спеціаліста говорити ще зарано, то його новаторські підходи до підготовки біатлоністів наші чоловіки вже відчули. Зауважимо, що тренерські експерименти Санітри підтримали і у Федерації біатлону України.

 

 Віталій Кільчицький, біатлоніст збірної України

Підготовка до нового сезону пройшла на високому рівні. Декілька тижнів ми провели в Альпах на висоті 1400-1600 метрів, де поєднували об’ємні тренування: 130 км на велосипеді, 40 км на лижероллерах, крос-походи по 30 км. В програму підготовки були включені силові та кругові заняття, вправи на тренажерах. Чимало часу приділили відпрацюванню роботи на вогневому рубежі, а саме швидкості діставання додаткових набоїв. Наприкінці літа почали працювати над швидкістю, взяли участь у літньому Чемпіонаті світу та чемпіонаті Чехії.

На «перший сніг» поїхали до Канади. Це був експеримент для чоловічої команди від нового тренера. Але підготовка пройшла за планом: ми провели 4 контрольні старти з канадійцями та американцями, індивідуально займалися в тренажерному залі. Хочу окремо подякувати від імені команди Федерації біатлону, Спорткомітету та спонсорам за можливість проведення закордонних зборів та закупівлю лиж.

Чоловіча збірна в Канаді. Фото biathlon.com.ua

 

 Андрій Дериземля, колишній біатлоніст збірної України, багаторазовий чемпіон та призер чемпіонатів Європи, світу та етапів Кубка світу

Я достатньо давно знаю Юрайа Санітра. Це тренер, який відстоює свою модель та підходи до тренувального процесу. Про це, наприклад, говорить передсезонний збір чоловічої команди у Канаді – дана модель раніше була використана у підготовці Анастасії Кузьміної. Федерація біатлону пішла назустріч, підтримала даний експеримент і це дуже приємно. Ніколи раніше українці так не готувалися до сезону. Тренери використовують різні методи під час підготовки до стартів, але всі вони покликані допомогти біатлоністу продемонструвати високий результат. Впевнений, це не виняток.

 

 Оксана Яковлева, колишня біатлоністка збірної України, багаторазова чемпіонка та призерка чемпіонатів світу та Європи

Сподіваюся, що Юрай Санітра провів плідну роботу, зробив висновки із результатів минулого сезону, і цього року зробить максимум для того, аби підвести біатлоністів до головного старту чотириріччя.

 

Щодо фаворитів у чоловічому біатлоні, то фахівці одностайні у своїх прогнозах – це Мартен Фуркад. Француз виграв загальний залік Кубка світу 5 разів поспіль, і ні в кого немає практично ніяких сумнівів в тому, що йому це вдасться зробити і вшосте. Також традиційно сильними біатлоністами продовжують вважатись представники Скандинавії.

 Оксана Яковлева, колишня біатлоністка збірної України, багаторазова чемпіонка та призерка чемпіонатів світу та Європи

У чоловіків – Мартен Фуркад, тут, мабуть, нічого не змінюється. Можливо, до боротьби за Великий кришталевий глобус долучиться хтось із норвежців.

 

Передолімпійська репетиція

 

Одним з найголовніших випробувань для спортсменів у цьому сезоні стане своєрідний «передолімпійський тиждень» – 7 етап Кубку світу в Пхьончхані, де у 2018 році буде проходити зимова Олімпіада. Тут вони матимуть змогу «відчути» трасу, вивчити стрільбище, призвичаїтись до погодних умов. Проте, українська збірна готується до боротьби й на кожному з етапів Кубка світу.

 

 Володимир Бринзак, президент Федерації біатлону України, перший віце-президент Національного олімпійського комітету України

На цей сезон у нас три мети. По-перше, щоб наші спортсмени добре виступили на чемпіонаті світу, тому що потрібна психологічна впевненість на Олімпіаду. По-друге, це Пхьончхан – передолімпійський етап. Потрібно ознайомитись з трасами, урахувати переїзд, акліматизацію, часові пояси. І третя мета – не забувати про зміну поколінь, і молодь поряд тримати, бо після Олімпіади хтось із спортсменів може завершити кар’єру.

 

 Віталій Кільчицький, біатлоніст збірної України

В Естерсунді ми з 24-го числа, і після зборів в Канаді організму непросто акліматизуватися і підлаштуватися до часового поясу. Всі з нетерпінням чекають і хвилюються напередодні перших стартів, але тішить наявність снігового покриття на трасі, адже в Словенії та Чехії, де відбудуться наступні етапи Кубка світу, наразі, снігу немає.

Моя особиста ціль на сезон – провести якомога більше стартів на етапах Кубка світу, можливо стартувати на Кубку Європи та чемпіонаті Європи.

Таким чином, новий сезон нестиме подвійне стратегічне навантаження на весь штаб збірної: лідерам – розраховувати свої сили, щоб і достойно виступити на Кубку світу, і зберегти пікову форму до старту Олімпіади, молоді – проявити себе і отримати шанс на участь в Іграх, при цьому не зламавшись, тренерам – ретельно вести спортсменів протягом сезону і, власне, напрацьовувати склад збірної для виступів у Пхьончхані.

 

 Андрій Дериземля, колишній біатлоніст збірної України, багаторазовий чемпіон та призер чемпіонатів Європи, світу та етапів Кубка світу

Не можна сказати, що передолімпійський сезон – стовідсоткова модель олімпійського. Але багато уваги буде приділятися Чемпіонату світу та етапу Кубка світу в Пхьончхані. В Кореї буде відпрацьовуватися модель приїзду, акліматизації, аби уникнути складностей, які можуть з’явитися безпосередньо під час Олімпіади.

Кожен спортсмен та тренер має свої амбіції, і вони не залежать від характеру змагань чи сезону. Впевнений, що приціл на Олімпіаду не стане перепоною в боротьбі за медалі і на етапах Кубку світу, і на Чемпіонаті світу.

 

 Оксана Яковлева, колишня біатлоністка збірної України, багаторазова чемпіонка та призерка чемпіонатів світу та Європи

Найголовніше для спортсменів в цьому сезоні – «передолімпійський тиждень». Відповідно, спортсмени будуть випробовувати себе в цьому місці, вивчатимуть трасу, стрільбище, звертатимуть увагу на погодні умови.

Команда сервісменів вивчатиме стан снігового покриття, особливості траси. Тренерський штаб зробить свої висновки, спортсмени – свої. Це схоже на генеральну репетицію перед олімпійським стартом. Для всіх атлетів важливо потрапити на ці змагання, але найбільше – для молодих, яким іще треба вибороти місце в основному складі.

Підготовка до Олімпійських Ігор проходить чотири роки, повний цикл, тому важко точно сказати, на чому акцентуватимуть увагу тренери цього сезону: на силову, об’ємну, чи швидкісну роботу. Але точно скажу, що тренери будуть пильно придивлятися до спортсменів і вирішувати, хто поїде на Олімпіаду.

 

Більше перемог – більше коштів

 

З огляду на нинішній стан економіки держави, окремим пунктом виноситься питання про фінансування українського спорту: належне забезпечення спортсменів, створення умов для тренування, можливість проведення закордонних зборів, залучення іноземних спеціалістів тощо.

На це у Федерації біатлону повідомляють про реформування системи і принципів фінансування, що може стати для спортсменів додатковим стимулом до прагнення досягти найвищих результатів.

 

 Володимир Бринзак, президент Федерації біатлону України, перший віце-президент Національного олімпійського комітету України

Питання фінансування зараз вирішено і в Олімпійському комітеті, і в Міністерстві. Ми на сьогодні відійшли від ручного управління, кошти розподіляються згідно з рейтингом, виступом команди за останній сезон, тут навіть остання Олімпіада враховується. Тобто, рахуються бали за медалі, за перші місця, потім ці бали підсумовуються. І вже кошти, які є у Міністерстві, в Олімпійському комітеті, діляться за пропорціями по балах, які ти заробив, виводиться процент, і у процентному відношенні ти отримуєш кошти. Чим кращий результат – тим більше фінансування. У нас з цим проблем немає. Ми тренуємось і всього вистачає.

Поділитись: