Національна комісія, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) пропонує закріпити за державним Енергоатомом статус постачальника електроенергії населенню за зниженими тарифами. Це дозволить іншим учасникам ринку, таким як «ДТЕК» Ахметова, продавати електроенергію промисловцям за ринковими цінами.

Зазначається, що відповідну пропозицію надіслав у листі до Міністерства енергетики член НКРЕКП Дмитро Коваленко, передають «Наші гроші», посилаючись на текст цього листа.

Таку схему розподілу зобов’язань щодо постачання електроенергії пропонують застосувати після запровадження в Україні нового ринку електроенергії, тобто з 1 липня 2019 року. Так, попри запровадження ринку, держава зможе зберегти нижчі тарифи на електроенергію для населення, попри дещо вищі тарифи для промислових компаній.

Відтак, у разі реалізації цієї схеми, Енергоатому з 1 липня 2019 року доведеться продавати свою електроенергію населенню за 1,03 гривні за кіловат-годину, в той час як інші компанії, зокрема «ДТЕК» Ріната Ахметова, яка контролює 80% українських ТЕС, зможуть продавати електроенергію промисловості вищими у декілька разів цінами.

Зазначимо, що більше половини спожитої українцями електроенергії виробляють на АЕС, якими керує Енергоатом. ТЕС, у тому числі компанії «ДТЕК», використовують для покриття нестачі виробленої на атомних електростанціях електроенергії та для балансування споживання (вони покривають потреби в електриці у пікові години).

Компанія ДТЕК — одна з найбільших енергетичних корпорацій у Східній Європі. Їй належить 9 з 15 українських теплоелектростанцій, а також 17 шахт та вугільнозбагачувальні комплекси. Загалом, компанія є фактичним монополістом на ринку генерації теплової електроенергії в Україні.

Наразі «ДТЕК» активно вводить в експлуатацію електростанції з альтернативних джерел енергії. Зокрема, через дію в Україні «зеленого тарифу», який дозволяє продавати таку електроенергію за вищими цінами.

Раніше Антимонопольний комітет не побачив зловживання монопольним становищем компанією «ДТЕК».

Поділитись: