Зеленський хоче надати англійській статус «мови міжнародного спілкування» — уже подав законопроєкт. Що це змінить?
Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проєкт закону, яким прагне закріпити статус англійської як «мови міжнародного спілкування».
Документ опублікований на сайті парламенту.
У пояснювальній записці йдеться про те, що нині англійська мова є офіційною де-юре у 58 із 196 країн світу, а де-факто — й у низці інших країн і територій (Бангладеш, Кіпр, Ізраїль, Йорданія, Малайзія, Мальдіви, Шри-Ланка, ОАЕ).
Англійська є однією із шести мов ООН, а також офіційною мовою Європейського Союзу, Ради Європи, Європейської Комісії, Європейської Асоціації Вільної Торгівлі та НАТО.
«Англійська — мова міжнародних конференцій і спортивних змагань, мова комунікації міжнародного наукового товариства та лідер серед мов в інтернеті. Наразі понад 1,5 мільярда людей вивчають англійську мову у світі», — зазначено в документі.
А ще там вказано, що євроінтеграційні прагнення України визначають, зокрема, і визнання європейських стандартів у сфері мовної політики. Наразі Україна має статус кандидата у члени Європейського Союзу, але все ще залишається відокремленою від ЄС мовним барʼєром.
Згідно з пояснювальною запискою, порівняно з іншими країнами Європи Україна відстає в готовності громадян спілкуватися іноземною мовою, зокрема англійською.
«Трансформація статусу англійської мови в Україні — це необхідність і стратегічний крок до повноцінного членства нашої держави в ЄС, адже знання англійської мови — ключова компетенція в умовах глобалізаційних змін», — зауважили в документі.
Що пропонує Зеленський?
Він хоче офіційно закріпити статус англійської як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні. Також документ, зокрема, визначить категорії посад, кандидати на зайняття яких зобовʼязані володіти англійською мовою.
Згідно з проєктом закону, володіти англійською мовою зобовʼязані люди, які претендують на зайняття посад:
- державної служби категорії «А»;
- державної служби категорій «Б» і «В», перелік яких встановлює Уряд;
- голів місцевих державних адміністрацій, їхніх перших заступників і заступників;
- військовослужбовців офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом, перелік яких встановлює Уряд;
- поліцейських середнього та вищого складу Нацполіції, посад начальницького складу інших правоохоронних органів, посад начальницького складу служби цивільного захисту, перелік яких встановлює Уряд;
- прокурорів;
- у податкових та митних органах, перелік яких встановлює Уряд;
- керівників субʼєктів господарювання державного сектору економіки, перелік яких встановлює Уряд.
Перевірятимуть рівень володіння англійською мовою в кандидатів на заміщення посад, згаданих вище, на іспитах. Вони будуть безоплатними для громадян України.
Людина може повторно складати іспит на визначення рівня володіння англійською мовою необмежену кількість разів, але не частіше одного разу на чотири місяці.
Водночас у законопроєкті зазначено, що у випадку оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях вимоги щодо володіння англійською мовою не будуть діяти.
- Поділитися: