Зеленський оголосив друге питання національного опитування. Воно стосується Донбасу

Президент Володимир Зеленський озвучив друге запитання із загальнонаціонального опитування, яке проведуть в Україні в день місцевих виборів — 25 жовтня.

Про це повідомляє Офіс президента.

«Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?», — запитав Зеленський.

Загалом питань має бути 5. Вчора Зеленський озвучив перше: «Чи потрібно запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах?»

Що таке вільна економічна зона?

Це частина території країни, виділена із загального митного кордону держави, яка має свободу в господарських питаннях, з особливим режимом управління і пільговими умовами діяльності. На такій території можуть встановлюватися пільгові митні, валютно-фінансові, податкові та інші умови. Створення ВЕЗ має на меті залучити іноземні інвестиції, збільшити експорт товарів і послуг, впровадження нових технологій тощо.

Оновлено об 11:40: у Зеленського пояснили, що вони вкладають у питання про вільну економічну зону. В Офісі президента кажуть, що йдеться про ВЕЗ на підконтрольній Україні території Донбасу, адже ці райони «переживають значний негативний вплив від війни».

«Тому й потрібно створювати нову мотивацію для населення, нові робочі місця, нові перспективні бізнеси та впроваджувати спеціальні інструменти для залучення на Донбас інвесторів і зацікавлення людей і бізнесів залишатися працювати саме на цій території», — йдеться у повідомленні.

Кажуть, що вільна економічна зона може прискорити економічний розвиток на підконтрольному Донбасу та переконати мешканців тимчасово окупованої території обирати саме Україну.

Обговорення політиків

Так, глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук казав, що потрібно створити ВЕЗ на підконтрольних і непідконтрольних частинах Донецької та Луганської областей.

Частково підтримав таку ідею учасник української делегації в ТКГ Сергій Гармаш, зазначивши, що йдеться про підконтрольну територію Донбасу, яка постраждала від війни. А після звільнення окупованих територій — ВЕЗ пошириться на весь регіон.

«Туди не хоче вкладати гроші бізнес, тому що це ризиковано. Для того, щоб бізнес з усієї України хотів туди вкластися, і планується створити ВЕЗ. Це не для місцевих, а для всіх українців та іноземних інвесторів, які захочуть ризикнути і вкластися на пільгових умовах у цей регіон», — пояснював Гармаш.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповідав, що у ВЕЗ на Донбасі мають бути податкові пільги, преференції для початку та ведення бізнесу в регіоні. Конкретні кроки мали представити Мінекономіки та Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій. Також, за словами Шмигаля, вільна економічна зона — це 15-20-кілометрова зона в межах лінії розмежування.

Україна вже створювала такі зони?

Так, наприклад, за 5 місяців після анексії Криму Росією Верховна Рада ухвалила Закон «Про створення вільної економічної зони «Крим»». Діє така зона 10 років.

ВЕЗ «Крим» запровадили у межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Адмінкордон між цією зоною та іншою територією України збігається з адміністративним кордоном Криму та Херсонською областю.

Пізніше правозахисники, експерти та журналісти неодноразово звертали увагу на те, що правовий режим ВЕЗ зробив анексований Росією півострів «посередницькою зоною» для торгівлі, а українські бізнесмени змогли продовжити безперешкодну роботу на півострові, сплачуючи податки до російського бюджету.

Про яке опитування йдеться?

Напередодні Зеленський закликав українців проголосувати на місцевих виборах, які пройдуть 25 жовтня, і анонсував проведення всенародного опитування в цей день. Українцям запропонують дати відповідь на п'ять запитань. Що саме планують питати, глава держави одразу не озвучив.

Навздогін відеозверненню Зеленського на сайті президента з’явилося роз’яснення, у якому зазначено, що йдеться не про референдум і що жодних юридичних наслідків опитування не матиме.