Зеленський підписав закон про ратифікацію Стамбульської конвенції

Володимир Зеленський підписує закон про ратифікацію Стамбульської конвенції, 21 червня 2022 року
Володимир Зеленський підписує закон про ратифікацію Стамбульської конвенції, 21 червня 2022 рокуВолодимир Зеленський / Instagram

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію Стамбульської конвенції, який напередодні ухвалила Верховна Рада.

Про це глава держави повідомив в Instagram.

«Підписаний! Закон про ратифікацію Стамбульської конвенції. Її головний зміст простий, але надзвичайно важливий. Це зобов'язання захищати жінок від насильства і різних форм дискримінації. Ми поділяємо європейські цінності. Для нас життя і здоров'я людини — найвища цінність», — написав Зеленський.

Ратифікація Стамбульської конвенції

20 червня Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію щодо запобігання насильству проти жінок, домашньому насильству, а також боротьби з цими явищами. За неї проголосували 259 депутатів, проти — лише 8.

ЗМІ писали, що вимога ратифікації Стамбульської конвенції непублічно озвучувалася деякими державами-членами ЄС як передумова затвердження статусу кандидата на членство в Євросоюзі. Згодом Зеленський також подякував депутатам за ухвалення рішення, зазначивши, що воно важливе для євроінтеграції.

Що за Стамбульська конвенція?

Стамбульська конвенція — це міжнародна угода Ради Європи, яку станом на січень 2020 року підписали уже понад 35 країн Європейського Союзу. Україна була однією з держав-авторок Конвенції та однією з перших підписала її (у 2011 році), однак досі не ратифікувала.

Важливість Конвенції в тому, що це — перший міжнародний юридично обов'язковий законодавчий акт, покликаний захищати права жінок в усьому світі й у будь-який час — як мирний, так і воєнний.

Цей документ встановлює кримінальну відповідальність за насильство проти жінок. У низці статей її автори конкретизують, про які форми насильства йдеться: це не лише сексуальне й фізичне, а ще й психологічне, економічне насильство, примусовий шлюб, примусовий аборт або стерилізація, каліцтво жіночих геніталій, «злочини, вчинені в ім’я так званої честі», переслідування тощо.

Як повідомили нам у Національній соціальній сервісній службі України, у 2021 році органи та установи, що протидіють домашньому насильству, зафіксували більш як 284 тисячі звернень про вчинення домашнього насильства. Так, найбільше звернень про насильство в сім’ї надходило від жінок — 233 210. А найчастіше їх фіксували в Києві (36 114 звернень), Дніпропетровській (24 174) та Львівській (21 198) областях.