Зеленський про перше Різдво ПЦУ в Успенському соборі: «Ніхто більше не буде робити українське чужим у Лаврі»

Президент Володимир Зеленський у своєму традиційному вечірньому відеозверненні згадав перше різдвяне богослужіння, яке Православна церква України провела в Успенському соборі Києво—Печерської лаври.

«Дуже важливо, що в Лаврі сьогодні прозвучала і ще звучатиме щира молитва за Україну. І що ніхто більше не буде робити українське чужим у Лаврі», — сказав глава держави.

Зеленський додав, що був радий бачити, скільки людей та українських воїнів прийшли на службу в храм Києво-Печерської лаври — «у те святе місце, яке є одним із витоків української культурної традиції».

«Українська незалежність має бути міцною в усіх її елементах. І буде такою. Назавжди. Ми з вами це забезпечуємо. І дуже важливо берегти й надалі такий настрій, який відчувався сьогодні. Настрій радості від посилення України й від здобуття історичної справедливості», — зазначив президент.

Як це стало можливо?

В УПЦ МП 31 грудня 2022 року завершився термін оренди Успенського і Трапезного соборів на території Верхньої лаври. Намісник Києво-Печерської лаври УПЦ МП митрополит Павло (Лебідь) просив президента Володимира Зеленського залишити собори за УПЦ МП.

Проте згодом Міністерство культури повідомило, що не буде рекомендувати Лаврському заповіднику продовжувати з УПЦ МП оренду двох соборів. І 5 січня комісія приймання-передавання передала два собори у власність держави.

Зрештою національний заповідник «Києво-Печерська лавра» дозволив ПЦУ провести 7 січня різдвяне богослужіння. У користуванні УПЦ МП ще залишається Нижня лавра, адже там договір оренди безстроковий. Комісія має перевірити правомірність такого користування.

Що кажуть в УПЦ МП?

Перед тим як стало відомо, що ПЦУ все-таки отримала дозвіл на богослужіння, УПЦ МП опублікувала відео, на якому в.о. генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Олександр Рудник каже, що звернення про богослужіння не надходило.

Тож в УПЦ МП звинуватили ПЦУ в «силовому захопленні» Успенського собору через «шантаж і введення в інформаційну оману суспільства». Також представники УПЦ МП звинуватили українські медіа в тому, що вони поширили нібито неперевірену інформацію про богослужіння ПЦУ.