Зеленський про своє турне: «Є дуже важливі домовленості, але над постачанням авіації треба ще попрацювати»

Володимир Зеленський під час звернення 10 лютого 2023 року
Володимир Зеленський під час звернення 10 лютого 2023 рокуОфіс президента

Президент Володимир Зеленський розповів, що за результатами своєї закордонної поїздки 8—9 лютого отримав «дуже важливі домовленості» та «хороші сигнали», проте над постачанням Україні бойової авіації ще доведеться попрацювати з партнерами.

У вечірньому відеозверненні 10 лютого Зеленський назвав свою поїздку країнами Європи цього тижня «дипломатичним марафоном».

«Є дуже важливі домовленості, і ми отримали хороші сигнали. Це стосується як далекобійних ракет і танків, так і наступного рівня нашої співпраці — бойової авіації. Але над цим нам треба ще попрацювати», — сказав він.

Президент України додав, що «був дуже радий почути й побачити», що українські військові у Великій Британії швидко навчаються керувати танками Challenger.

А за результатами зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном і канцлером Німеччини Олафом Шольцом Зеленський заявив: «Партнери почули нашу позицію, наші аргументи. Буде більше підтримки».

Також він повідомив про підготовку до нового «Рамштайну» — зокрема під час чергового засідання Ставки верховного головнокомандування 10 лютого говорили про «нові опції в обороні, які маємо відкрити для України разом із партнерами».

Закордонна поїздка Зеленського

Президент Володимир Зеленський 8 лютого прибув із візитом до Великої Британії, де провів зустріч із прем'єр-міністром Ріші Сунаком, уперше зустрівся з королем Чарльзом III, виступив перед парламентом Великої Британії, а також відвідав полігон, де українських військових навчають керувати танками Challenger 2.

Потім Зеленський прилетів до Франції, де зустрівся з президентом Емманюелем Макроном і канцлером Німеччини Олафом Шольцом у Єлисейському палаці та провів пресконференцію.

Після робочої зустрічі у Франції Зеленський прибув до Брюсселя на саміт ЄС.

На зустрічі європейських лідерів обговорювали війну рф проти України та продовження підтримки України з боку ЄС. Зеленський виголосив промову в Європарламенті, де підтримав те, що Європа позбувається залежності від російського викопного палива, корупційного впливу російського олігархічного бізнесу й агентів російських спецслужб.

Також він обговорив оборонну підтримку України з усіма лідерами держав ЄС.

Перипетії постачання винищувачів

В Офісі президента висловили сподівання, що наступна зустріч представників країн-союзників України у форматі «Рамштайн» буде «авіаційною». А міністр оборони Олексій Резніков наголосив, що після танків Україна сподівається отримати військову авіацію від партнерів.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак 9 лютого заявив, що питання далекобійної зброї та винищувачів для України вже «вирішене». Але потім відредагував пост, написавши, що це питання, «схоже, може бути вирішене». Єрмак не надав жодних деталей цієї заяви, але пообіцяв оприлюднити їх згодом.

Президент Володимир Зеленський заявив, що «почув від лідерів деяких держав у Європі про готовність надавати нам необхідну зброю, зокрема й літаки». А проте, Bloomberg пише, що лідери держав ЄС на саміті в Брюсселі 9 лютого не дали Зеленському зобов'язань щодо постачання винищувачів.