Зеленський про заступника голови ОП Татарова: Має довести, що ні в чому не винен

Президент Володимир Зеленський не вважає заступника голови Офісу президента Олега Татарова корупціонером, але просить його довести, що той ні чому не винен. Однак ця вимога насправді суперечить Конституції.

Про це президент розповів в інтерв'ю виданню «Фокус».

На питання, чи вважає глава держави Татарова корупціонером, той відповів, що не може робити такі висновки.

«Кримінальна справа стосується 2017 року. Я не був тоді президентом, він не працював в Офісі. Тому фрази «за часів Зеленського знову корупція» — нечесні. Це завдає ран, це позначається на мені особисто. Йдеться не про рейтинг і не про імідж», — зазначив він.

Зеленський наголосив, що зажадав від керівника Офісу президента Андрія Єрмака звільнити Татарова від займаної посади, щойно отримав інформацію про його обвинуваченні в корупції. «Якщо історія хоча б жодним словом пов’язана з його роботою тут, попроси людину піти», — сказав він Єрмаку.

«Потім ми дізнаємося, що йдеться про 2017-й. Виявляється, всіх людей у цій справі відпустили. З цього тижня Татарова ми усунули від справ НАБУ, прокуратури. Всі ці повноваження передали Андрію Смирнову (заступник голови ОП). Це конфлікт інтересів. Тому ми сказали, щоб Татаров йшов і доводив, що він ні в чому не винен», — додав Зеленський.

Зазначимо, що, згідно зі статтею 62 Конституції України (презумпція невинуватості), ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Там передбачено: «Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду».

Президент наголосив, що будь-яку людину з його оточення, запідозрену в корупції, буде негайно звільнено. За півтора року, мовляв, він таких прикладів у себе в Офісі поки не бачив.

Що взагалі відбувається?

У ніч на 24 грудня Офіс генерального прокурора передав справу, в якій Татарову оголосили підозру в хабарництві, з НАБУ до Служби безпеки України.

У НАБУ назвали зміну підслідності «безпрецедентним в історії України втручанням у розслідування». У відомстві заявили, що закон забороняє передавати справи, в яких досліджуються злочини, підслідні НАБУ, до інших органів досудового розслідування. У відомстві вважають, що в Офісі генерального прокурора свідомо ухвалили незаконне рішення.

Рішення підписав заступник голови ОГП Олексій Симоненко. Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова в коментарі «Українській правді» заявила, що вона до цього не причетна. Те саме сказав і Татаров.

А що це за справа, в якій фігурує Татаров?

Слідство вважає, що Татаров, у минулому високопосадовець державної компанії «Укрбуд», може бути причетним до хабарництва у справі щодо заволодіння 81 млн грн Національної гвардії України.

Трохи контексту. За даними слідства, у 2000-х роках Головне управління внутрішніх військ МВС (нині — ГУ Нацгвардії) та забудовник уклали угоду, за якою на території колишньої військової частини мали звести житловий комплекс. За земельну ділянку Нацгвардії мали дати 50 квартир і 30 паркомісць на Печерську.

У 2016-2017 роках сторони Нацгвардії та забудовника уклали додаткові угоди, за якими Нацгвардія відмовляється від квартир і паркування на Печерську, а отримує 65 квартир у будинку біля станції метро «Червоний хутір». Отримати квартири Нацгвардія мала за суму, на 81 635 448 гривень меншу за стартову.

Ще 1 грудня слідчі НАБУ оголосили підозри іншим двом підозрюваним у цій справі. Третім підозрюваним мав стати Татаров, який раніше працював в «Укрбуді». Зокрема, ім'я Татарова називав директор НАБУ Артем Ситник. Проте оголосити Татарову підозру завадили дії Офісу генерального прокурора. Увечері 1 грудня 2020 року генпрокурорка Венедіктова таємно (і, як стверджує НАБУ, «за відсутності будь-яких правових підстав і всупереч вимогам КПК України») змінила процесуальних керівників у цій справі.

Утім 22 грудня Татарову вручили клопотання про обрання для нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з можливістю застави у 10 млн грн.