Олег Тататов, який на той момент був адвокатом народного депутата Вадима Новінського, під час засідання Комітету ВРУ з питань регламенту і організації роботи Верховної Ради України в Києві, 16 листопада 2016 року
Фото:

УНІАН

Учора ввечері на сайті президента з’явився указ про призначення заступником керівника Офісу Президента Олега Татарова. Він має відповідати за правоохоронну діяльність та національну безпеку. hromadske розбиралося, чим він був відомий раніше.

Хто такий Татаров?

Люстрований чиновник із керівних органів МВС часів Януковича. До 2014 року працював начальником Головного слідчого управління МВС України. Віктор Янукович його нагороджував як «заслуженого юриста України».

Люстрували Татарова одним із перших. Одразу після цього він очолив юридичний департамент корпорації «Укрбуд» і обіймав посаду до 2017 року, займаючись водночас приватною адвокатською практикою.

Зокрема, він захищав ексголову Апеляційного суду Криму Валерія Чорнобука, якого підозрюють у державній зраді. У 2014 році той закликав кримських суддів брати громадянство РФ й правити судочинство за російськими законами.

Ще Татаров був адвокатом Андрія Портнова — першого заступника Адміністрації президента часів Януковича, та Вадима Новинського, коли ГПУ інкримінувала тому сприяння Віктору Януковичу у 2013 році здійснити переворот в Українській православній церкві Московського патріархату.

Татаров і влада

Після люстрації в МВС Олег Татаров намагався потрапити до влади кілька разів. Уже за президентства Порошенка він був радником тодішнього голови Херсонської ОДА Андрія Путілова, який планував призначити його першим заступником. Але після розголосу та звернення голови люстраційного комітету Єгора Соболєва до Андрія Путілова той відмовився від своїх планів. 

Коли у березні 2020 року генпрокурорці Ірині Венедиктовій підбирали заступників, за інформацією Центру журналістських розслідувань, однією з кандидатур був саме Олег Татаров, якого просував Андрій Портнов через Андрія Єрмака. 

Чотири місяці тому “Ініціативна група постраждалих/поранених на Майдані” зверталася до ОП з проханням прокоментувати можливе призначення Олега Татарова. Проте — ніякої реакції з боку влади не було. 

Татаров і Майдан

Олег Татаров захищав і «беркутівців». Коментуючи події, які сталися в ніч на 23 січня 2014 року на провулку Кріпосному та Щорса в Києві, коли Беркут із засідки напав на автомайданівців, говорить, що це автомайданівці «переслідували 4 автобуси Беркуту» та «намагалися завдати їм тілесних ушкоджень»:

«За допомогою бейсбольних бит наносили удари по автобусах — розбили скло. Намагалися завдати тілесних ушкоджень працівникам міліції. У них також були маски, що свідчить не про мирний характер акцій».

Олег Татаров також говорив, що вночі 11 грудня 2013 року силовики не застосовували насильницькі дії для розгону Євромайдану, а розганяли протестувальників через те, що потрібно було розчистити центр столиці для проїзду транспорту. 

Сергій Горбатюк був керівником слідчого управління у справах Майдану. Говорить, що в тій ситуації Олег Татаров як керівник МВС прикривав злочини: «Наприклад, у випадку з побиттям та затриманням автомайданівців на вулиці Щорса. Ми встановили, що це була провокація, організована, зокрема, керівництвом Київської міліції. Беркутівці, жорстоко побивши автомайданівців, давали брехливі свідчення щодо них, звинувачували їх у протиправних діях. Це були завідомо неправдиві свідчення, це встановило слідство».

Татарова у справах Майдану допитували як свідка. Власне, як і всі керівники МВС та ГСУ того часу, він фігурував у кримінальних провадженнях:

«Ми його перевіряли на причетність до координації вбивств на Майдані. Під час розслідування ми встановили, що координація відбувалася зверху. Проте офіційні документи, які надавалися та підписувалися, не містили самі по собі злочинних вказівок. Вони надавалися усно. Ці справи у нас просувались найскладніше через найсильніший спротив, зокрема й судової системи. Тому що слідчий, прокурор, суддя — вони йшли в одній зв’язці. Є підстави говорити про його участь, але на цьому етапі не було повідомлення про підозру», — каже Горбатюк.

Роман Маселко, адвокат, що займається справами Майдану, вважає, що Татаров причетний до злочинних переслідувань учасників протестів: «Після Майдану він став адвокатом Портнова та Азарових. Є факти погроз із боку Татарова прокурору Божку, який вів справу Портнова, та використання ним зв'язків у ДБР. Як слушно у ФБ запитують Зеленського після призначення Татарова: “Майдан — все ще Революція Гідності чи вже державний переворот?”»

«Татарова, певно, призначили свідомо, щоб знівелювати здобутки Революції гідності, принизити людей, які борються за незалежність України. І щоб залякати. Нічого дивного і непрогнозованого», — каже батько вбитого на Майдані Устима Голоднюка.

Що каже Татаров та Офіс президента?

Ми звернулися до них за коментарями, але на момент виходу матеріалу їх не отримали.

Що ще відомо про Олега Татарова

Відповідно до декларації за 2019 рік, сім’я Олега Татарова має дві земельні ділянки у Київській області, дві квартири у Києві та чотири машиномісця для однієї машини Mercedes-Benz 2017 року випуску. Також у нового заступника керівника Офісу президента є чотири недобудованих квартири у Києві. 

Основний дохід Татаров отримав від Національної академії внутрішніх справ, корпорації «Укрбуд» та ТОВ «Креденс», де він займається приватною адвокатською практикою.

У декларації Татарова тричі зазначено про дохід від розірвання договору про участь у Фонді фінансування будівництва з ФК «Житло-капітал» — компанії, через яку «Укрбуд» фінансував об’єкти будівництва. У 2019 році «Укрбуд» збанкрутів, через що зупинилося будівництво 25 об’єктів. Татаров зміг повернути кошти, вкладені у зведення об’єктів, тоді як інші учасники залишилися без грошей і без квартир.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Автор: Ліза Стрій
Поділитись: