Зеленський сподівається отримати ATACMS цієї осені. Для цього знову говоритиме з Байденом

Президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський перед робочою зустріччю щодо України під час саміту G7 у Хіросімі, Японія, 21 травня 2023 року
Президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський перед робочою зустріччю щодо України під час саміту G7 у Хіросімі, Японія, 21 травня 2023 рокуAP Photo / Susan Walsh

Президент України Володимир Зеленський заявив, що сподівається отримати балістичні ракети далекого радіусу дії ATACMS уже цієї осені. Для цього він вкотре матиме розмову із президентом США Джо Байденом, щоб переконати його схвалити таке рішення.

Про це Зеленський сказав в інтерв'ю журналісту CNN Фаріду Закарії.

«Це дуже важливо. Почнімо з ATACMS. Я сподіваюся і я буду говорити з президентом Байденом. Для мене дуже важливі його думки і його підтримка. Я думаю, що він може змінити цю сторінку і цю війну. Одного разу він зробив це з HIMARS. Це було дуже важливо», — сказав президент.

Зеленський зазначив, що вже не вперше говоритиме з Байденом стосовно ракет ATACMS.

«Це не перший діалог. Отже, ми рухаємося. Сподіваюся, восени ми їх [ракети] отримаємо. Для нас дуже важливо не робити паузу в цьому контрнаступі, і вони [ATACMS] мені дуже потрібні», — наголосив він.

Президент додав, що також говоритиме з Байденом про літаки. Партнери повинні знати і розуміти, що «ми не контролюємо небо», підкреслив Зеленський.

Ракети ATACMS для України

Напередодні Financial Times та ABC News із посиланням на американських високопосадовців писали, що президент США Джо Байден наближається до рішення про надання Україні балістичних ракет далекого радіусу дії ATACMS.

Як зазначає FT, США «насторожено» ставляться до прохання України поставити їй ATACMS через занепокоєння щодо обмежених запасів і того, що зброю можуть використати для удару по території рф, що призведе до ескалації. Однак країна все ж розглядає цей крок.

Тиск на Байдена щодо передачі далекобійної зброї стає дедалі більшим із боку обох партій Конгресу США. 9 вересня анонімний високопосадовець з адміністрації президента заявив, що рішення про надання ракет можуть ухвалити найближчим часом.

Ракети ATACMS можна встановлювати на установки M270 MLRS (дві ракети) або HIMARS (одну ракету), які вже має Україна. Досі Україні для систем HIMARS передавали високоточні реактивні снаряди GMLRS із дальністю ураження до 80 км. Але ATACMS може уражати цілі до 300 км, що значно розширить можливості українських військових атакувати бази окупантів у тилу.