Зеленський ветував закон про покарання за брехню у деклараціях через поправки «слуг»

Президент Володимир Зеленський ветував закон щодо брехні в деклараціях. Глава держави вважає, що через поправки депутатів закон дозволить чиновникам приховувати свої статки.

Про це повідомили в Офісі президента.

Законопроєкт №4651, який мав повернути ув'язнення за брехню у декларації та навмисне неподання декларації, до Верховної Ради подав сам Зеленський. 3 червня його ухвалила Верховна Рада.

Депутати повернули ув'язнення за недостовірне декларування. Однак ухвалили поправку, яка дозволить посадовцям не розкривати майно, яким володіють чи користуються їхні родичі, якщо ті не надають про статки інформацію. Так, чиновника можуть притягнути до відповідальності лише за декларування об'єктів, про які йому повідомили члени родини.

«Це дає законодавчу лазівку недобросовісним декларантам для того, щоб не зазначати у своїх деклараціях майно родичів, пояснюючи це тим, що члени їхньої сім’ї нібито не надали їм інформації про це майно», — пояснюють в ОП.

Ще одна з поправок дозволяє карати чиновників за умисне неподання декларації лише обмеженням волі, а Зеленський наполягає на позбавлені волі за таке порушення. Тому президент ветував закон і повернув його до парламенту.

Обидві поправки внесли в законопроєкт за поданням депутатів від «Слуги Народу» — Ігоря Фріса та Олексія Ковальова відповідно.

Чому не було відповідальності за брехню в деклараціях?

27 жовтня 2020 року Конституційний Суд визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.

Раніше посадовці за недостовірне декларування могли отримати до 2 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

У грудні 2020-го відповідальність за брехню в деклараціях відновили, але ув'язнення не було серед можливого покарання: лише штраф, громадські роботи та обмеження волі. Тому в січні 2021-го Зеленський подав новий законопроєкт, який передбачатиме й ув'язнення. Його схвально оцінила Венеційська комісія, але депутати додали свої поправки.

Очільник Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков нам у коментарі пояснював, що закон почне працювати з наступного року. Тобто ув'язнення зможуть призначати за брехню в деклараціях за 2021 рік.