Зеленський вважає, що допомога біженцям за кордоном має надходити до бюджету України. А потім — розподілятися Києвом

Президент Володимир Зеленський
Президент Володимир ЗеленськийОфіс президента

Президент Володимир Зеленський заявив, що для України було б краще, якби іноземні партнери направляли соцдопомогу для українських біженців до держбюджету України, а Київ потім сам розподіляв її між біженцями.

Про це він сказав в інтерв'ю німецькому телеканалу ARD.

«Буває так, що людина отримує підтримку і від вас, і від нас (з бюджету України ред.). Так буває. Я зараз не про українців у Німеччині, я узагальнюю. Для нас було б набагато краще, якби Німеччина підтримувала українців, даючи гроші в бюджет України. А потім Україна вже перерозподіляла б ці гроші залежно від того, де перебуває ця людина», — сказав президент.

Зеленський зазначив, що коли українці тікали від війни за кордон, то вивозили із собою гроші, які залишилися у Європі. Потім Європа почала підтримувати Україну, але всі гроші, які йшли на підтримку українців, також залишалися за кордоном.

Зеленський наголосив, що громадяни України мають сплачувати податки в Україні, адже потім ці гроші йдуть на забезпечення військових.

Президент зазначив, що люди мобілізаційного віку, які виїхали за кордон незаконно, мають бути в Україні. Але він не закликає європейські уряди передавати їх Україні.

«Я точно не кричу Олафу Шольцу: "Поверни їх". Тому що ми живемо у демократичному світі. Якщо є людина, яка поза законом перебуває в іншій державі, то не треба говорити: поверни їх або швидко приїдь [назад]. Треба, щоб працював закон, відповідні органи повинні виконувати свою роботу», — сказав Зеленський.

Він додав, що влада хоче повернення українців не лише для мобілізації.

«Питання не в тому, що вони всі повинні бути на фронті — у нас велика армія. Питання у справедливості — ці люди повинні сплачувати податки [...] У нас 880 тисяч — мільйонна армія. При цьому зараз 30 мільйонів людей працюють [...] Вони всі захищають Європу та світ на своїх робочих місцях», — сказав Зеленський.

Що передувало?

Видання Politico з посиланням на дипломатів ЄС, які говорили на засадах анонімності, повідомило, що Україна нібито прагне, щоб ЄС у майбутньому ухвалив міграційне законодавство, яке сприятиме поверненню додому біженців та підтримці української економіки.

Співрозмовники видання стверджують, що Київ не надсилав офіційного запиту до Брюсселя щодо сприяння поверненню біженців, проте українська сторона «чинила певний тиск» щодо посилення майбутніх міграційних правил ЄС.

Радник голови Офісу президента Сергій Лещенко в інтерв'ю швейцарському виданню Tagesanzeige заявив, що «приймаючі країни повинні припинити підтримку українських біженців, щоб ті могли повернутися додому».

Віцепрем’єр-міністерка Ольга Стефанішина запевняла, що Україна не тисне на ЄС для повернення українських біженців додому. Ба більше, за її словами, тимчасовий захист у ЄС українці повинні мати «за будь-яких умов і у 2025 році, і після нього, і навіть у разі припинення воєнних дій».

«Така можливість має залишатися. Інше питання — це фінансові виплати. На жаль, війна триває. Ми маємо визначатися щодо соціальних гарантій, які мають громадяни в кожній країні», — пояснила віцепрем’єр-міністерка.