Зеленського звинуватили у соцмережах, що в день вишиванки він одягнув російську косоворотку. Це не зовсім так

Сьогодні, 20 травня, у День вишиванки, в соцмережах президента з’явилося фото, де він одягнений у сорочку, схожу на російську косоворотку. На фото він разом із дружиною Оленою Зеленською. У коментарях під дописом з’явилися звинувачення, начебто це — традиційна російська вишивка.
Ми попросили етнографів прокоментувати це вбрання.
Етнологиня, співробітниця Інституту народознавства НАН України Оксана Косміна пояснює: сорочки з косими комірами, відомі як народні російські косоворотки, носили й чоловіки в різних регіонах України.
«Різниця в тому, що розріз збоку, ще більш підкреслений тонкою смугою вишивки, як на фото Зеленського, візуально не сприймається як деталь української сорочки. Такий розріз більш характерний для російських і білоруських вишивок. З крою, з розташування орнаменту, з композиції вишивки не зчитується, що це автентична українська річ. Але так само це не російська сорочка. Я сказала б, це не дуже вдалий сучасний новотвір. Це сучасні сорочка і блузка, що годяться, скажімо, для прогулянки. Але на перших особах держави вони виглядають неоднозначно, не відповідно до дрескоду», — каже Оксана Косміна.
Етнофотографка Анна Сенік теж каже, що такі вишиванки в Україні досить поширені, тож їх не можна вважати суто російськими. «Сорочки на фото Зеленського — новороби, тобто зшиті нові сорочки. Це навіть не вишиванки, а сорочка і блузка, що за кроєм, формою та орнаментом їх нагадують. Стилізація під традиційну вишиту сорочку, а не відтворення якогось автентичного зразка», — зазначає Сенік.
«Такі сорочки найпоширеніші у Наддніпрянщині, Поліссі. Маю на увазі застібку, бо у вишивці лише рослинний орнамент. У дружини взагалі радше вишита блузка, а не вишиванка. Вишиванка у президента не гірша, ніж новороби з трояндами, які сьогодні вдягли більшість українців», — додала вона.
Співавторка: Яроcлава Тимощук
- Поділитися: