Землетрус у прямому ефірі: головне про стихійне лихо в Іраку та Ірані

Watch on YouTube

Увечері в неділю на кордоні між Іраком та Іраном трапився землетрус магнітудою 7,3. За останніми даними, загинули понад 400 людей, ще майже 6,7 тисяч отримали різного роду поранення. Кількість жертв зростає. Громадське розповідає, що відомо про катастрофу

Як і де це сталося?

Землетрус застав мешканців регіону зненацька. Найбільше  постраждала іранська провінція Керманшах — епіцентр був у невеликому іранському місті Сарпол-е Захаб, що за 15 кілометрів від кордону з Іраком. Відтак Іранський сейсмологічний центр зафіксував ще 118 додаткових поштовхів.

Землетрус спричинив руйнування й по іншу сторону кордону. В Іраку найбільше постраждав Курдистан, зокрема провінція Сулейманія. Сильні поштовхи відчувалися також у головному місті регіону — Ербілі.

Момент землетрусу зафіксувало в прямому ефірі курдське телебачення — під час проведення інтерв’ю студія почала хитатися, журналісти були змушені перервати трансляцію й залишити приміщення.

Поштовхи відчулися й у Багдаді, столиці Іраку.

«Ми вечеряли разом з дітьми, раптом будівля почала просто танцювати. Спершу я подумала, що це була величезна бомба. Але потім почула, як всі навколо мене кричать: землетрус!» — розповіла Reuters мешканка Багдада Мажида Амер.

Блогерка Христина Жук у коментарі Громадському розповіла, що землетрус відчули також і в столиці Ірану, Тегерані.

«Ми відчули поштовхи, але вони були несильними. Під час вечері почав хитатися стіл, тож ми вийшли на вулицю, як і деякі наші сусіди. Люди боялися, що це може повторитися. Але, зрештою, цього не трапилось, тож ми розійшлися по домівках».

За повідомленнями медіа, поштовхи відчувалися й в інших країнах, зокрема, у Туреччині, Ізраїлі, Кувейті, Лівані, Катарі та ОАЕ.  Слабкі поштовхи також відчули в Грузії, Вірменії та Азербайджані.

Жителі зруйнованих будинків намагаються винести вцілілі речі з квартир після землетрусу, місто Сарпол-е Захаб, провінція Керманшах, Іран, 13 листопада 2017 року Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREHМати з дітьми проходять повз їхній зруйнований дім у місті Сарпол-е Захаб, провінція Керманшах, Іран, 13 листопада 2017 року Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Жертви та руйнування

Найбільше шкоди лихо заподіяло Ірану — від землетрусу так чи йнак постраждали 14 провінцій. У багатьох містах зруйнувалися будівлі, деякі населені пункти залишилися без електрики. Як повідомляє «Червоний півмісяць» (організація, що працює разом з «Червоним Хрестом» — ред.), без притулку в країні залишилось близько 70 тисяч людей.

Кілька віддалених сіл, що також опинились у зоні лиха, наразі заблоковані — через пошкоджені автомобільні шляхи до них немає доступу.

У місті Сарпол-е Захаб, що постраждало найбільше, загинули понад 236 людей. Крім цього, землетрус спричинив численні руйнування— серед пошкоджених будівель і єдина в місті лікарня. Разом з пацієнтами під завалами опинилися медики, тому надавати допомогу сотням поранених нікому, їх доправляють у сусідні міста, передає The Guardian.

Схожа ситуація і в іракському місті Дарбандіхан, хоча там постраждалих значно менше, у населеному пункті також зруйновані стратегічно важливі будівлі, включно зі шпиталем. Курдський міністр охорони здоров’я Рекавт Рашід назвав ситуацію в місті «критичною».

Українців серед загиблих та постраждалих унаслідок землетрусу немає.

Іракські курди на уламках будівлі, зруйнованої землетрусом, у містечку Дарбандіхан, поблизу Сулейманії, на півночі Іраку, 13 листопада 2017 року. У цьому районі загинули 6 осіб, іще 50 отримали поранення Фото: EPA-EFE/AFAN ABDULKHALEQІракські курди, жертви землетрусу, чекають на допомогу в тимчасових наметах у містечку Дарбандіхан, поблизу Сулейманії, на півночі Іраку, 13 листопада 2017 року Фото: EPA-EFE/AFAN ABDULKHALEQ

Реакція та допомога

Іран намагається всіма силами ліквідувати наслідки катастрофи та допомогти постраждалим. Президент Ірану Хассан Рухані висловив співчуття постраждалим та родинам загиблих. Також він закликав усі відповідальні служби «спільно працювати й використовувати всі наявні можливості для надання допомоги, розміщення та догляду за постраждалими». Також влада закликала іранців здавати кров для жертв землетрусу.

Прем’єр-міністр Іраку Гайдер Аль-Абаді написав у Twitter: «Я наказав командам цивільної оборони та надзвичайний службам зробити все можливе для надання допомоги нашим громадянам, які постраждали від землетрусу. Ми зробимо все можливе, щоб допомогти їм. Бажаю безпеки для всіх наших людей».

Допомогу регіону надала й Туреччина. Прем’єр-міністр країни Біналі Їлдирим заявив, що уряд негайно надав медичну та продовольчу підтримку північному Іраку. Крім цього, Туреччина відправила туди 20 рятівників. Турецький відділ «Червоного півмісяця» відправив у зону лиха 33 вантажівки з гуманітарною допомогою, зокрема 3 тисячі наметів, 10 тисяч ліжок і ковдр, а також продукти харчування.

Співчуття мешканцям Іраку та Ірану висловили також інші країни, у тому числі Ізраїль. Водночас Іран не визнає суверенітет Ізраїлю та перебуває з ним у конфлікті.

Це не перший великий землетрус у регіоні — територія є доволі сейсмічно активною. У 2003 році катастрофа трапилася поблизу іранського історичного міста Бам. Тоді кількість загиблих перевищила 26 тисяч людей.

Іранські військові й цивільні біля пошкоджених будівель у місті Сарпол-е Захаб у провінції Керманшах, Іран, 13 листопада 2017 року. 12 листопада на кордоні між Іраком та Іраном стався землетрус магнітудою 7,3, загинули понад 400 людей, майже 6,7 тисяч отримали поранення Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREHІранські військові намагаються втримати натовп родичів зниклих під завалами жертв землетрусу, місто Сарпол-е Захаб, провінція Керманшах, Іран, 13 листопада 2017 року Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH